Co powinno zawierać oświadczenie sprawcy kolizji drogowej?

W poprzednim artykule zatytułowanym Czy wezwać Policję na miejsce wypadku drogowego lub kolizji drogowej? wskazałem, że zgodnie z art.  44 Ustawy prawo o ruchu drogowym obowiązek wezwania Policji na miejsce wypadku lub kolizji drogowej zachodzi wyłącznie w sytuacji, kiedy choć jeden z uczestników wypadku  lub kolizji jest ranny lub zabity.

Jeżeli w trakcie kolizji drogowej nikt nie odniósł obrażeń ciała, wówczas uczestnicy kolizji mogą odstąpić od wezwania Policji.

Gdy osoba poszkodowana w wyniku kolizji drogowej rezygnuje z wezwania Policji, wówczas powinna zażądać od sprawcy kolizji:

 • okazania dokumentu tożsamości, tzn. dowodu osobistego;
 • okazania dokumentu potwierdzającego uprawnienia do kierowania samochodem, tzn. prawa jazdy;
 • okazania dokumentu potwierdzającego wykupienie przez posiadacza pojazdu kierowanego przez sprawcę kolizji ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, tzn. polisy OC;
 • podpisania przez sprawcę kolizji oświadczenia o spowodowaniu przez niego kolizji drogowej ze wskazaniem, jak doszło do kolizji drogowej, opisem uszkodzeń pojazdów uczestniczących w kolizji, dokładnym oznaczeniem osób uczestniczących w kolizji, tj. sprawcy kolizji i osoby poszkodowanej oraz wskazaniem (w miarę możliwości) osób będących świadkami kolizji.

Jeżeli osoba poszkodowana na skutek kolizji drogowej odstąpiła od wezwania Policji, wówczas powinna także wykonać zdjęcia miejsca kolizji drogowej, uszkodzeń pojazdów uczestniczących w kolizji oraz dokumentów przedstawionych przez sprawcę kolizji (dowodu osobistego, prawa jazdy i polisy OC).

Prawidłowo sporządzone oświadczenie sprawcy kolizji drogowej wraz z wykonanymi zdjęciami należy dołączyć do zgłoszenia szkody do Zakładu Ubezpieczeń w ramach ubezpieczenia OC posiadacza samochodu, którym kierował sprawca kolizji.

Prawidłowo sporządzone oświadczenie sprawcy kolizji jest wystarczającym dokumentem do uzyskania od Zakładu Ubezpieczeń wypłaty odszkodowania za szkodę poniesioną w wyniku kolizji drogowej. Zakład Ubezpieczeń nie może odmówić wypłaty odszkodowania argumentując decyzję brakiem zaświadczenia z Policji.

W mojej praktyce zawodowej spotykam się z sytuacjami, gdy sprawca kolizji drogowej kwestionuje podpisane przez siebie na miejscu kolizji oświadczenie o spowodowaniu kolizji, by uchylić się od jego skutków. Takie zachowanie sprawcy kolizji na etapie postępowania likwidacyjnego przed Zakładem Ubezpieczeń bardzo rzadko okazuje się skuteczne, tzn. bardzo rzadko prowadzi do odmowy wypłaty odszkodowania przez Zakład Ubezpieczeń, choć opóźnia uzyskanie odszkodowania przez osobę poszkodowaną na skutek kolizji drogowej.

Kolejny artykule poświecę odwołaniu przez sprawcę kolizji drogowej oświadczenia o spowodowaniu kolizji.

Autor: Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

kontakt: tel: 697 053 659 

e-mail: biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Definicje, Dowody i dokumenty, Postępowanie karne, Postępowanie przed zakładem ubezpieczeń, Ustalenie podmiotu odpowiedzialnego za szkodę, Wszystkie artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 odpowiedź na Co powinno zawierać oświadczenie sprawcy kolizji drogowej?

 1. admin pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *