Co zrobić, gdy sprawca wypadku drogowego nie przyznaje się do jego spowodowania?

Celem niniejszego artykułu jest wyjaśnienie sposobu postępowania w sytuacji, kiedy sprawca wypadku drogowego nie przyznaje się do odpowiedzialności za popełniony czyn. Z mojego doświadczenia wynika, iż osoby poszkodowane w wypadkach, nie wiedzą, jakie środki przedsięwziąć w sytuacji, kiedy sprawca nie przyznaje się do winy.

Jeżeli zostałeś poszkodowany w wyniku spowodowania wypadku drogowego, powinieneś:

 • wezwać na miejsce zdarzenia Policję.
 • oczekując na przybycie patrolu, po zapewnieniu bezpieczeństwa ewentualnym pozostałym ofiarom, wykonaj zdjęcia, które utrwalą wygląd miejsca zdarzenia.
 • zapisz  dane kierowcy i nr rejestracyjny pojazdu na wypadek, gdyby sprawca postanowił jednak oddalić się z miejsca wypadku.

Zwróć uwagę, czy ktoś nie próbuje po wypadku zmienić miejsca położenia pojazdów. Zmiana umiejscowienia samochodów jest w takiej sytuacji zabroniona, ponieważ może uniemożliwić ustalenie istotnych okoliczności zdarzenia. Gdyby sprawca próbował przekonać Cię, że takie czynności są konieczne ze względu na zapewnienie bezpieczeństwa ruchu, pamiętaj, że do czasu przybycia Policji niezbędne jest jedynie ustawienie na drodze trójkąta ostrzegawczego.

Sprawdź, kto z osób przebywających na miejscu zdarzenia był świadkiem całego zajścia. Powinieneś wiedzieć, że w przypadku gdy żaden uczestnik nie przyznaje się do spowodowania wypadku, zeznania świadków będą jednymi z najważniejszych dowodów w postępowaniu.

Po przybyciu na miejsce funkcjonariuszy Policji, opowiedz dokładnie o okolicznościach wypadku. Wspomnij także, że zdarzenie widzieli także inni świadkowie. Zanim podpiszesz protokół, dokładnie go przeczytaj. Jeżeli funkcjonariusz nie zapisał którejś z istotnych Twoim zdaniem okoliczności, powinieneś poprosić o jej zaprotokołowanie.

Z mojej praktyki wynika, iż często ma miejsce sytuacja, w których sprawca wypadku wdaje się w awanturę z pozostałymi jego uczestnikami, zwłaszcza jeżeli znajduje się pod wpływem alkoholu. W takiej sytuacji najlepiej powstrzymać się od wdawania się w słowne utarczki i zaczekać na przyjazd Policji oraz baczyć, czy sprawca nie oddala się z miejsca zdarzenia.

Więcej informacji na temat dalszego udziału w postępowaniu, dotyczącego spowodowania wypadku drogowego, znajdziesz w artykule „Jak aktywnie uczestniczyć w postępowaniu karnym przeciwko sprawcy wypadku drogowego”.

Autor: Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

kontakt: tel: 697 053 659 

e-mail: biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Dowody i dokumenty, Postępowanie karne, Ustalenie podmiotu odpowiedzialnego za szkodę, Wszystkie artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 odpowiedź na Co zrobić, gdy sprawca wypadku drogowego nie przyznaje się do jego spowodowania?

 1. admin pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *