Kategorie artykułów
- Definicje (47)
- Dowody i dokumenty (20)
- Inne (19)
- Modyfikacja wysokości świadczeń (29)
- Odszkodowanie (38)
- Odszkodowanie za pojazd (8)
- Odwołania i zażalenia (4)
- Postępowanie karne (18)
- Postępowanie przed zakładem ubezpieczeń (59)
- Postępowanie Sądowe (10)
- Renta (13)
- Ustalenie podmiotu odpowiedzialnego za szkodę (38)
- Wszystkie artykuły (103)
- Wypadek przy pracy (3)
- Wypadek spowodowany przez dzikie zwierzęta (1)
- Wypadek w rolnictwie (1)
- Zadośćuczynienie (26)
Znajdź na blogu
-
Witam Cię na mojej stronie. Prowadzę Kancelarię Adwokacką specjalizującą się w sprawach karnych. Czytaj więcej ...
-
Najnowsze artykuły
- Do ilu lat można się ubiegać o odszkodowanie za wypadek?
- Po jakim czasie od zgłoszenia szkody zakład ubezpieczeń jest zobowiązany wypłacić odszkodowanie?
- Czy zakład ubezpieczeń jest zobowiązany do przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego przyczyny i okoliczności wypadku?
- Podróżowanie bez zapiętych pasów bezpieczeństwa przez poszkodowanego a wysokość odszkodowania
- Jakie kryteria decydują o stopniu przyczynienia się poszkodowanego do powstania lub zwiększenia szkody?
- Czy przyczynienie się poszkodowanego zawsze oznacza obniżenie odszkodowania?
- Kiedy zakład ubezpieczeń ma regres wobec sprawcy wypadku drogowego?
- Czy sprawca wypadku pozwany o odszkodowanie powinien wezwać do udziału w sprawie zakład ubezpieczeń?
- Kiedy przedawnia się prawo sprawcy wypadku do żądania od zakładu ubezpieczeń zwrotu uiszczonego obowiązku naprawienia szkody ewentualnie nawiązki orzeczonej w postępowaniu karnym?
- Czy sprawca wypadku drogowego może żądać od zakładu ubezpieczeń zwrotu nawiązki orzeczonej w postępowaniu karnym?
Strona Kancelarii
Polecane strony
Czy sprawca wypadku drogowego może żądać od zakładu ubezpieczeń zwrotu orzeczonego w postępowaniu karnym obowiązku naprawienia szkody?
Ten wpis został opublikowany w kategorii Odszkodowanie, Postępowanie przed zakładem ubezpieczeń, Ustalenie podmiotu odpowiedzialnego za szkodę, Wszystkie artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.
Drodzy Czytelnicy
Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu. Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
Pozdrawiam
Adwokat Mariusz Stelmaszczyk
Dzień dobry,
Dnia 31.10.2016 mój teść spowodował kolizję, wymusił pierwszeństwo przejazdu, przyznał się do winy, nie została wezwana policja na miejsce zdarzenia tylko podpisał oświadczenie z miejsca kolizji.
w tym tygodniu otrzymał pismo od prawnika pokrzywdzonego wzywające go dobrowolnej zapłaty kwoty w wysokości 9.621,53 zł tytułem zapłaty za uszkodzenia pojazdu powstałych wskutek kolizji drogowej z terminem 7 dni do zapłaty. Firma ubezpieczeniowa nie wypłaciła odszkodowania poszkodowanemu tłumacząc się tym, że uszkodzenia pojazdu nie powstały w czasie owej kolizji. Jaki jest tok procesowy w takim wypadku? co można zrobić aby ubezpieczyciel wypłacił pieniądze poszkodowanemu? Jakim paragrafem można się obronić przed roszczeniami poszkodowanego? Jak długo może trwać taka sprawa w sądzie? Czy są szanse na wygranie sprawy ? Jakie mogą być koszty takiej obrony? co jeszcze Pan potrzebuje wiedzieć aby udzielić odpowiedzi. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Witam panie Krzysztofie, Pana teść może spać spokojnie, własnie dlatego ubezpieczył auto w zakresie OC, by nie obawiać się podobnych sytuacji.
Pana teść powinien:
1. wysłać do swojego zakładu ubezpieczeń ( w którym wykupił ubezpieczenie OC) kopię pisma, jakie otrzymał od pełnomocnika drugiego uczestnika kolizji drogowej.
2. wysłać pismo do pełnomocnika poszkodowanego, a w nim poinformować, by dochodził roszczeń od zakładu ubezpieczeń.
3. jeśli Pana teść zostanie pozwany o odszkodowanie, wówczas powinien wraz z odpowiedzią na pozew wysłać do Sądu wniosek o wezwanie do udziału w sprawie po stronie pozwanej (obok siebie) zakład ubezpieczeń, w którym był ubezpieczony w razie OC
Wówczas, nawet jeśli poszkodowany wygra proces, to będzie dochodził wypłaty odszkodowania zasądzonego przez Sąd od zakładu ubezpieczeń.