Czy zakład ubezpieczeń może pomniejszyć odszkodowanie za szkodę poniesioną w wypadku drogowym o wysokość zasiłku pogrzebowego wypłaconego przez ZUS?

Na podstawie art. 77 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w razie śmierci ubezpieczonego członkom jego rodziny przysługuje zasiłek pogrzebowy.

 Zgodnie z  art. 446 § 1 kodeksu cywilnego,  jeżeli wskutek uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia nastąpiła śmierć poszkodowanego, zobowiązany do naprawienia szkody powinien zwrócić koszty leczenia i pogrzebu temu, kto je poniósł.

Rodzinie osoby zmarłej na skutek wypadku drogowego przysługuje:

 • zasiłek pogrzebowy  z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

oraz

 • odszkodowanie obejmujące między innymi zwrot kosztów poniesionych w związku z pogrzebem osoby zmarłej w wyniku wypadku drogowego od Zakładu Ubezpieczeń w ramach polisy OC (odpowiedzialności cywilnej) posiadacza samochodu, którym kierował sprawca wypadku śmiertelnego.

Często zdarzało się, że zakłady ubezpieczeń pomniejszały należne rodzinie osoby zmarłej w następstwie wypadku komunikacyjnego odszkodowanie o kwotę zasiłku pogrzebowego wypłaconą przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Problem okazał się na tyle istotny, że poruszył go Sąd Najwyższy. W uchwale pełnego składu Izby Cywilnej SN stwierdził, iż zasiłek pogrzebowy przewidziany w art. 77 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (jedn. tekst: Dz..U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353 ze zm.) nie podlega uwzględnieniu przy ustalaniu odszkodowania dochodzonego na podstawie art. 446 § 1 k.c.” (sygn. III CZP 140/08).

 Zgodnie więc ze stanowiskiem Sądu Najwyższego zasiłek pogrzebowy jest oddzielnym od odszkodowania świadczeniem na podstawie art. 446 § 1 k.c. i nie podlega uwzględnieniu przy ustalaniu wysokości odszkodowania, a tym samym pomniejszanie o jego wysokość kwoty odszkodowania przez zakłady ubezpieczeń jest niezgodne z prawem.

A zatem w razie odmowy wypłaty przez ubezpieczyciela odszkodowania w pełnej wysokości, a więc obniżenia go o wysokość zasiłku pogrzebowego, należy pisemnie wezwać zakład ubezpieczeń do wypłaty brakującej kwoty. Jeżeli takie wezwanie nie poskutkuje możliwe jest wejście na drogę sądową poprzez wniesienie pozwu o zapłatę w postępowaniu cywilnym.

Autor: Adwokat Mariusz Stelmaszczyk 

kontakt: tel: 697 053 659 

e-mail: biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Modyfikacja wysokości świadczeń, Odszkodowanie, Postępowanie przed zakładem ubezpieczeń, Wszystkie artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 odpowiedź na Czy zakład ubezpieczeń może pomniejszyć odszkodowanie za szkodę poniesioną w wypadku drogowym o wysokość zasiłku pogrzebowego wypłaconego przez ZUS?

 1. admin pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *