Jak rozumieć odpowiedź „brak danych” na zapytanie o polisę OC sprawcy wypadku drogowego w serwisie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego?  

Jak opisałem w poprzednim artykule, numer polisy OC sprawcy wypadku, w którym jesteśmy poszkodowani możemy sprawdzić w internetowej bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. W pewnych przypadkach jednak serwis, mimo podania prawidłowych danych pojazdu, wyświetla odpowiedź „brak danych”. Taki komunikat może być spowodowany jedną z kilku przyczyn:

 • Sprawca nie wykupił polisy OC swojego pojazdu. Pomimo, że coroczne odnawianie ubezpieczenia OC każdego pojazdu jest obowiązkowe dla każdego właściciela samochodu, a brak takiego ubezpieczenia jest wykroczeniem, za które grozi wysoka kara grzywny, to nadal część kierowców nie realizuje tego obowiązku i jeździ bez wykupionej polisy.

Komunikat „brak danych” może także być spowodowany przez względy techniczne, brak lub błędny przekaz informacji pomiędzy firmami ubezpieczeniowymi a Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym. W szczególności należy tu wymienić następujące przypadki:

 • opóźnienie zakładu ubezpieczeń w przekazywaniu danych do UFG;
 • ubezpieczyciel nie przekazał danych do bazy UFG;
 • dane o polisie nie zostały jeszcze wpisane do UFG;
 • dane przekazane przez ubezpieczyciela zawierają błędy.

Niezależnie od przyczyny braku informacji o numerze polisy sprawcy wypadku, nie tracisz możliwości dochodzenia roszczeń z tytułu poniesionej szkody. To, w jaki sposób dochodzić odszkodowania mimo braku informacji o polisie sprawcy opiszę w jednym z kolejnych artykułów.

Autor: Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

kontakt: tel: 697 053 659

e-mail: biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Inne, Postępowanie przed zakładem ubezpieczeń, Ustalenie podmiotu odpowiedzialnego za szkodę, Wszystkie artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 odpowiedź na Jak rozumieć odpowiedź „brak danych” na zapytanie o polisę OC sprawcy wypadku drogowego w serwisie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego?  

 1. admin pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *