Jak uzyskać odszkodowanie za wypadek drogowy, gdy jego sprawca uciekł z miejsca zdarzenia?

W mojej praktyce często spotykam się z sytuacjami, gdy sprawca wypadku drogowego, czy to ze względu na przeżywany szok czy w celu uniknięcia odpowiedzialności karnej, ucieka z miejsca zdarzenia zaraz po wypadku. Zdarza się również, że organy ścigania nie są przez dłuższy czas lub w ogóle w stanie ustalić kto spowodował wypadek. Tym samym, siłą rzeczy, nie jest możliwe uzyskanie przez poszkodowanego informacji o numerze polisy OC sprawcy ani nawet o tym, czy tego typu ubezpieczenie było przez niego wykupione.

Na szczęście ustawodawca, w art. 98 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i polskim biurze ubezpieczycieli komunikacyjnych przewidział możliwość dochodzenia odszkodowania za szkody majątkowe i osobowe również w przypadku, gdy nie jest możliwe ustalenie tożsamości osoby, która spowodowała wypadek drogowy. Odszkodowanie w takich wypadkach wypłaca Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG).

Jednocześnie w ustawie zaznaczone są pewne ograniczenia w odpowiedzialności UFG w omawianym przypadku. Przede wszystkim jednak UFG wypłaca zadośćuczynienie za wszystkie wypadki, w wyniku których ktoś odniósł obrażenia ciała. Dodatkowo można ubiegać się o odszkodowanie za szkody na mieniu (zniszczony samochód), w sytuacji gdy nie ustalono sprawcy zdarzenia, jedynie wtedy, gdy w wypadku co najmniej jedna osoba odniosła obrażenia ciała, a rozstrój jej zdrowia trwał dłużej niż 14 dni. Jak wynika wprost z redakcji art. 98 ust 1 pkt 2 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i polskim biurze ubezpieczycieli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nigdy nie wypłaca odszkodowań za wypadki spowodowane przez nieustalonych sprawców, w których nikt nie odniósł obrażeń.

Tryb dochodzenia roszczeń z tytułu odszkodowania w przypadku, gdy nie ustalono sprawcy zdarzenia jest analogiczny do tego, w którym kierowca, który spowodował wypadek nie miał wykupionej polisy OC.

Aby uzyskać świadczenie należy zwrócić się do któregokolwiek z zakładów ubezpieczeń. Ubezpieczyciel nie może odmówić przyjęcia zgłoszenia. Dodatkowo, w przypadku gdy chcemy dochodzić odszkodowania za straty materialne (uszkodzony samochód), musimy złożyć oświadczenie, że nie wykupowaliśmy dla naszego pojazdu polisy auto casco. W przypadku, gdy mieliśmy wykupione AC, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nie wypłaci nam odszkodowania za wypadek (będzie do tego zobowiązany nasz ubezpieczyciel), ale pokryje straty związane z utratą zniżek czy koszt doubezpieczenia samochodu do wartości sprzed wypadku.

Firma ubezpieczeniowa, do której zwróciliśmy się z roszczeniem o odszkodowanie przeprowadza wycenę naszej szkody, a następnie przesyła całość dokumentacji do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. UFG ma miesiąc na rozpoznanie naszej sprawy i wypłacenie odszkodowania. W przypadku, gdy odmówi wypłaty lub odszkodowanie będzie zbyt niskie mamy prawo wnosić odwołanie lub ewentualnie wystąpić przeciwko UFG na drogę sądową.

Autor: Adwokat Mariusz Stelmaszczyk i Aplikant Adwokacki Michał Marciniak

kontakt: tel: 697 053 659 lub 22 629 00 36

e-mail: biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

Podziel się na:
 • Facebook
 • Google Bookmarks
 • Blip
 • Blogger.com
 • Flaker
 • Gadu-Gadu Live
 • Google Buzz
 • Poleć
 • StumbleUpon
 • Twitter
 • Wykop
 • Drukuj
 • LinkedIn
 • RSS
Ten wpis został opublikowany w kategorii Dowody i dokumenty, Postępowanie karne, Postępowanie przed zakładem ubezpieczeń, Ustalenie podmiotu odpowiedzialnego za szkodę, Wszystkie artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Jak uzyskać odszkodowanie za wypadek drogowy, gdy jego sprawca uciekł z miejsca zdarzenia?

 1. admin pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *