W mojej praktyce często spotykam się z sytuacjami, gdy sprawca wypadku drogowego, czy to ze względu na przeżywany szok czy w celu uniknięcia odpowiedzialności karnej, ucieka z miejsca zdarzenia zaraz po wypadku. Zdarza się również, że organy ścigania nie są przez dłuższy czas lub w ogóle w stanie ustalić kto spowodował wypadek. Tym samym, siłą rzeczy, nie jest możliwe uzyskanie przez poszkodowanego informacji o numerze polisy OC sprawcy ani nawet o tym, czy tego typu ubezpieczenie było przez niego wykupione.
Na szczęście ustawodawca, w art. 98 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i polskim biurze ubezpieczycieli komunikacyjnych przewidział możliwość dochodzenia odszkodowania za szkody majątkowe i osobowe również w przypadku, gdy nie jest możliwe ustalenie tożsamości osoby, która spowodowała wypadek drogowy. Odszkodowanie w takich wypadkach wypłaca Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG).
Jednocześnie w ustawie zaznaczone są pewne ograniczenia w odpowiedzialności UFG w omawianym przypadku. Przede wszystkim jednak UFG wypłaca zadośćuczynienie za wszystkie wypadki, w wyniku których ktoś odniósł obrażenia ciała. Dodatkowo można ubiegać się o odszkodowanie za szkody na mieniu (zniszczony samochód), w sytuacji gdy nie ustalono sprawcy zdarzenia, jedynie wtedy, gdy w wypadku co najmniej jedna osoba odniosła obrażenia ciała, a rozstrój jej zdrowia trwał dłużej niż 14 dni. Jak wynika wprost z redakcji art. 98 ust 1 pkt 2 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i polskim biurze ubezpieczycieli Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nigdy nie wypłaca odszkodowań za wypadki spowodowane przez nieustalonych sprawców, w których nikt nie odniósł obrażeń.
Tryb dochodzenia roszczeń z tytułu odszkodowania w przypadku, gdy nie ustalono sprawcy zdarzenia jest analogiczny do tego, w którym kierowca, który spowodował wypadek nie miał wykupionej polisy OC.
Aby uzyskać świadczenie należy zwrócić się do któregokolwiek z zakładów ubezpieczeń. Ubezpieczyciel nie może odmówić przyjęcia zgłoszenia. Dodatkowo, w przypadku gdy chcemy dochodzić odszkodowania za straty materialne (uszkodzony samochód), musimy złożyć oświadczenie, że nie wykupowaliśmy dla naszego pojazdu polisy auto casco. W przypadku, gdy mieliśmy wykupione AC, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nie wypłaci nam odszkodowania za wypadek (będzie do tego zobowiązany nasz ubezpieczyciel), ale pokryje straty związane z utratą zniżek czy koszt doubezpieczenia samochodu do wartości sprzed wypadku.
Firma ubezpieczeniowa, do której zwróciliśmy się z roszczeniem o odszkodowanie przeprowadza wycenę naszej szkody, a następnie przesyła całość dokumentacji do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. UFG ma miesiąc na rozpoznanie naszej sprawy i wypłacenie odszkodowania. W przypadku, gdy odmówi wypłaty lub odszkodowanie będzie zbyt niskie mamy prawo wnosić odwołanie lub ewentualnie wystąpić przeciwko UFG na drogę sądową.
Autor: Adwokat Mariusz Stelmaszczyk i Aplikant Adwokacki Michał Marciniak
kontakt: tel: 697 053 659 lub 22 629 00 36
e-mail: biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl
Drodzy Czytelnicy
Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
Pozdrawiam
Adwokat Mariusz Stelmaszczyk