Jaki czas na wypłatę odszkodowania ma zakład ubezpieczeń?

Powszechną praktyką zakładów ubezpieczeń jest zwlekanie z wypłatą odszkodowań. Ubezpieczyciele chwytają się wszystkich możliwych sposobów, aby przedłużyć ustawowy termin, w którym muszą wypłacić należne odszkodowanie. Termin ten, zgodnie z art. 817 § 1 kodeksu cywilnego wynosi 30 dni licząc od dnia otrzymania zawiadomienia o szkodzie przez zakład ubezpieczeń. Taka sama regulacja zawarta jest także w art. 14 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Fundusz Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

Jednocześnie, w paragrafie drugim art. 817 kodeksu cywilnego opisany jest pewien wyjątek od powyższej reguły. W przypadku, gdy ustalenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń (tj. ustalenie, czy roszczenie zgłoszone przez poszkodowanego jest zasadne) lub ustalenie wysokości odszkodowania wymaga dłuższego rozpatrywania sprawy, okres wypłaty odszkodowania może ulec stosownemu wydłużeniu. Pamiętaj, że wydłużenie okresu wypłaty musi być uzasadnione. W sytuacji, gdy w sprawie nie zachodzą żadne wątpliwości, co do zasadności roszczenia, ani jego wysokości to ubezpieczyciel nie może zwlekać z wypłatą odszkodowania. Ponadto ubezpieczyciel nie ma prawa zwlekać z zapłatą tzw. kwoty bezspornej, tj. sumy odszkodowania, którą zgodził się już wypłacić.

Autor: Adwokat Mariusz Stelmaszczyk 

kontakt: tel: 697 053 659 

e-mail: biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Definicje, Inne, Odszkodowanie, Postępowanie przed zakładem ubezpieczeń, Wszystkie artykuły, Zadośćuczynienie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 odpowiedź na Jaki czas na wypłatę odszkodowania ma zakład ubezpieczeń?

  1. Drodzy Czytelnicy
    Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu. Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
    Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

    Pozdrawiam
    Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *