Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania odszkodowania od zakładu ubezpieczeń za szkodę wynikłą z wypadku drogowego?

W tym artykule opiszę, jakie dokumenty należy załączyć do zgłoszenia szkody do zakładu ubezpieczeń, aby skutecznie dochodzić odszkodowania za szkodę wynikającą z wypadku drogowego. Jest to bardzo istotna kwestia. Przedstawienie ubezpieczycielowi pełnej dokumentacji pozwoli na szybkie uzyskanie odszkodowania.

To, jakiej dokumentacji będziemy potrzebować zależy w dużej mierze od tego, jakiego typu szkodę ponieśliśmy.

Przy szkodzie majątkowej, która dotyczy np. uszkodzonego w wyniku wypadku drogowego samochodu będą to:

 • dowód rejestracyjny pojazdu – jeżeli osoba poszkodowana – właściciel uszkodzonego na skutek wypadku lub kolizji samochodu widnieje w dowodzie rejestracyjnym pojazdu jako jego właściciel. W takim wypadku dowód rejestracyjny pojazdu jest dokumentem wystarczającym do wykazania jego własności  przez osobę poszkodowaną

 • dowód rejestracyjny pojazdu oraz dokument potwierdzający nabycie prawa własności samochodu od osoby wskazanej w dowodzie rejestracyjnym (np. umowa sprzedaży, faktura wystawiona przez sprzedawcę) – jeżeli osoba poszkodowana – właściciel pojazdu nie przerejestrował samochodu na siebie. Chodzi tu o przypadki, w których osoba widniejąca w dowodzie rejestracyjnym samochodu jest poprzednim jego właścicielem. W takim wypadku zakład ubezpieczeń żąda od osoby poszkodowanej wykazania przysługującego jej prawa własności do uszkodzonego na skutek wypadku pojazdu

 • aktualna polisa OC samochodu;

 • dokumentacja potwierdzająca poniesioną przez zgłaszającego szkodę (np. faktura z warsztatu samochodowego, który dokonał naprawy auta, rachunki za holowanie, zdjęcia uszkodzeń pojazdu);

 • dokumentacja potwierdzająca okoliczności wypadku:

 1. gdy do kolizji nie została wezwana Policja, wówczas należy spisać  oświadczenie uczestników kolizji ze wskazaniem jej przebiegu, uszkodzeń pojazdów oraz szczegółowymi danymi uczestników kolizji (imię, nazwisko, pesel, seria i nr dowodu osobistego, nr polisy OC sprawcy kolizji)
 2. w sytuacji, gdy sprawca kolizji został ukarany przez Policję mandatem i ten mandat przyjął, wówczas Policja sporządza dla poszkodowanego notatkę urzędową, która stanowi podstawę do wypłaty odszkodowania
 3. odpis wyroku Sądu skazującego sprawcę wypadku drogowego za popełnienie przestępstwa spowodowania wypadku lub wyroku warunkowo umarzającego postępowanie karne przeciwko sprawcy wypadku.

Natomiast przy dochodzeniu zadośćuczynienia i odszkodowania za uszkodzenie ciała będą nam potrzebne:

 • dokumentacja medyczna dotycząca leczenia po wypadku;

 • potwierdzenie kosztów poniesionych w związku z wypadkiem (koszty dojazdu do szpitala, na rehabilitację, koszty nierefundowanych świadczeń medycznych);

 • zaświadczenia lekarskie o dalszych kosztach spowodowanych wypadkiem (np. kosztach specjalnego odżywania, leków);

 • zaświadczenia o zarobkach, które zostały utracone w związku z wypadkiem i koniecznością leczenia;

 • oświadczenie, czy wypadek pozostawał w związku z zatrudnieniem;

 • dokumentacja potwierdzająca, że poszkodowany stał się w wyniku wypadku niezdolny do pracy;

 • dokumentacja potwierdzająca okoliczności wypadku (oświadczenie sprawcy, notatka policyjna, wyrok Sądu rozpatrującego sprawę o wypadek drogowy).

W przypadku wypadku śmiertelnego:

 • akt zgonu;

 • akt małżeństwa w przypadku gdy uprawnionym do otrzymania odszkodowania jest współmałżonek zmarłego na skutek wypadku drogowego;

 • zaświadczenie o wspólnym zamieszkaniu w dacie wypadku;

 • akty urodzenia dzieci (w przypadku gdy uprawnionymi do otrzymania odszkodowania są dzieci);

 • dokumentacja potwierdzająca poniesione koszty pogrzebu.

W przypadku dochodzenia zadośćuczynienia za poniesione w wyniku wypadku drogowego obrażenia ciała lub wypadek śmiertelny powinniśmy każdorazowo, we wniosku do zakładu ubezpieczeń, określić jaka kwota odszkodowania naszym zdaniem będzie adekwatna do zadośćuczynienia za poniesioną krzywdę.

Na powyższej liście wymieniłem jedynie podstawowe dokumenty niezbędne przy dochodzeniu odszkodowania od ubezpieczyciela. Im więcej dokumentów uda nam się zgromadzić i dołączyć do wniosku o wypłatę odszkodowania tym szybciej sprawa zostanie rozpoznana oraz będziesz miał większe szanse na uzyskanie korzystnego odszkodowania.

Autor: Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

kontakt: tel: 697 053 659 

e-mail: biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Dowody i dokumenty, Postępowanie przed zakładem ubezpieczeń, Wszystkie artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

12 odpowiedzi na Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania odszkodowania od zakładu ubezpieczeń za szkodę wynikłą z wypadku drogowego?

 1. admin pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

 2. Lucyna pisze:

  Witam,
  bardzo mi ten artykuł pomógł. Będzie mi teraz dużo łatwiej wypisać wniosek o zadośćuczynienie i odszkodowanie na osobie, z polisy sprawcy wypadku.
  Pozdrawiam

 3. Lucyna pisze:

  Witam,
  Chciałabym się dowiedzieć ile dni od kolizji drogowej jest na zgłoszenie się do lekarza.Czy trzeba to zrobić w ten sam dzień? Jak to jest rozpatrywane skoro do specjalistów na NFZ czeka się miesiącami.

  • Szanowna Pani

   nie ma określonego prawem terminu na zgłoszenie się do lekarza. Jeżeli uraz powstał w wyniku wypadku i badanie lekarskie to potwierdzi to czas jego wykrycia nie ma znaczenia. Oczywiście im więcej czasu upłynie od wypadku tym trudniej wykazać, że powstał on w wyniku tego właśnie zdarzenia.
   By uniknąć czekania do specjalisty z NFZ zawsze można udać się na ostry dyżur do szpitala lub zamówić prywatną konsultację. Koszt prywatnej wizyty powinien zostać zwrócony przez zakład ubezpieczeń sprawcy wypadku.

 4. Arkadiusz Podsiedlik pisze:

  Witam,
  Chciałbym się dowiedzieć czy przy zgłaszania szkody ubezpieczyciel może żądać ode mnie umowy kupna-sprzedaży samochodu.Dodam że nie posiadam tego dokumentu(po prostu go gdzieś zgubiłem).Czy ubezpieczyciel może odmòwić wypłacenia odszkodowania z powodu braku tego dokumentu?

  • Szanowny Panie

   zakład ubezpieczeń nie może na podstawie braku tego dokumentu odmówić Panu wypłaty odszkodowania. Potrzebne są dokumenty potwierdzające własność, ewentualnie pochodzenie pojazdu, czyli dowód rejestracyjny i karta pojazdu.

   Jeżeli jest to szkoda kradzieżowa konieczne są również zadeklarowane kluczyki, czyli jeżeli wskazał Pan przy zawieraniu umowy że ma Pan 2 oryginalne kluczyki to musi Pan je okazać zakładowi ubezpieczeń.

 5. Przemek pisze:

  Witam serdecznie,
  Jestem poszkodowany w kolizji drogowej. Szkoda jest likwidowana z OC sprawcy. Mój samochód został sprowadzony kilka miesięcy temu. Przesłałem dowód rejestracyjny i kartę pojazdu. Ubezpieczyciel żąda ode mnie umowy kupna, dowodu rejestracyjnego zagranicznego, opłaconej akcyzy. Wydaje mi się, że chce podważyć legalność umowy lub wartość pojazdu. Czy mogą mi nie wypłacić odszkodowania lub odwlekać wypłatę. Co mogę w tej sytuacji zrobić?

  • Szanowny Panie,

   żądane przez zakład ubezpieczeń dokumenty mają pomóc w dokonaniu wyceny jego rzeczywistej wartości.
   Niedostarczenie ich może przedłużyć proces likwidacji szkody. Oczywiście jeżeli nie ma Pan któregoś z dokumentów proszę o tym po prostu napisać do zakładu ubezpieczeń. Każdy nieuzupełniony przez Pana brak w dokumentacji jest podstawą do odwlekania wypłaty odszkodowania.

 6. Jacek pisze:

  Witam
  miałem szkodę komunikacyjną, mianowicie samochód z naprzeciwka zjechał do rowu, uderzył w drzewo które przewróciło się na jezdnie, ja nie zdążyłem wyhamować i wjechałem w te leżące drzewo.
  Niestety w wyniku uderzenia kierowca uderzający w drzewo zginął na miejscu 🙁
  Ja zgłosiłem szkodę do mojego ubezpieczyciela myśląc, że w wyniku zaistniałych zdarzeń zwróci się do Policji celem ustalenia OC sprawcy.
  Dostałem pismo od ubezpieczyciela że nie zostały ustalone dane osobowe sprawcy odpowiedzialnego za skutki zdarzenia.
  Dzwoniąc do TU uzyskałem informację że muszę się zgłosić na policje w celu ustalenia np. numeru rejestracyjnego samochodu sprawcy.
  Policja tych danych mi nie przekazała i mówi że to TU powinno zgłosić wniosek o przekazanie informacji dotyczących sprawcy.
  Kogo tu słuchać? kto ma rację? Prośba o pomoc.

  • Szanowny Panie,

   Pan jako osoba pokrzywdzona w wyniku wypadku ma prawo dostępu do akt sprawy, w których znajduje się notatka urzędowa zawierając wszystkie potrzebne przez Pana dane.
   Policja ma obowiązek udzielić Panu wglądu w te akta lub wydać kopie żądanych przez Pana dokumentów.

 7. Jakub pisze:

  Witam,
  Sytuacja wyglądała następująco: nieznany pojazd zajechał drogę innemu pojazdowi które wpadło w poślizg i uderzyło w mój samochód. Na miejsce przybyła policja która sporządził notatkę i po miesiącu otrzymałem list ze policja nie ustaliła sprawcy kolizji i sprawę umorzyła. Moje pytanie czy jest szansa aby uzyskać odszkodowanie od firmy ubezpieczeniowej pojazdu które uderzyło w mój samochód?

  • Szanowny Panie, oczywiście jest taka możliwość, jednak nie będzie to najprawdopodobniej łatwe.
   Sprawę trzeba zgłosić do zakładu ubezpieczeń sprawcy, informacje na temat polisy może Pan uzyskać od policji.
   Zakład najprawdopodobniej odmówi, więc będzie trzeba im wykazać, że nie mają racji w sądzie za pomocą biegłego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *