Kiedy zakład ubezpieczeń ponosi odpowiedzialność cywilną za szkodę wynikłą z wypadku drogowego

Co roku dochodzi do dziesiątek tysięcy wypadków drogowych i jeszcze większej ilości kolizji. Jednak w zdecydowanej większości ich sprawcy nie są narażeni na ponoszenie bezpośredniej odpowiedzialności cywilnej za powstałe w ten sposób szkody. Obowiązek ten spada bowiem na Zakład Ubezpieczeń, z którym właściciel pojazdu ma podpisaną umowę odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów tzw. OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Aby Zakład Ubezpieczeń poniósł faktyczną odpowiedzialność cywilną za szkodę, niezbędne jest wystąpienie przede wszystkim dwóch przesłanek:

 • wystąpienie po stronie posiadacza lub kierującego pojazdem mechanicznym obowiązku odszkodowania za wyrządzoną szkodę w związku z ruchem tego pojazdu, a więc zaistnienie szkody, za którą odpowiedzialność cywilną podnosi posiadacz pojazdu mechanicznego lub jego kierowca;
 • zaistnienie normalnego związku przyczynowego między ruchem pojazdu, a powstałą szkodą, a więc szkoda musi być normalnym następstwem np. kolizji czy wypadku drogowego. Nie można bowiem przyjąć odpowiedzialności cywilnej Zakładu Ubezpieczeń za szkodę w postaci uszkodzenia samochodu Pana X wynikającego z wpadnięcia w poślizg na drodze stanowiącej objazd trasy zamkniętej z powodu wypadku spowodowanego przez ubezpieczonego. O ile bowiem istnieje tu związek przyczynowy, ponieważ gdyby nie wypadek, to Pan X nie jechałby drogą na której wpadł w poślizg, to jednak sam poślizg nie jest normalnym następstwem wypadku drogowego.

Po zaistnieniu powyższych przesłanek, a następnie zgłoszeniu szkody do Zakładu Ubezpieczeń i przeprowadzeniu całej procedury wyceny szkody, Zakład Ubezpieczeń powinien wypłacić odszkodowanie w terminie 30 dni od dnia zgłoszenia szkody. W pewnych wypadkach termin ten może zostać przedłużony maksymalnie do 90 dni, co reguluje przepis art. 19 u.o.u.o. Należy również pamiętać, że Zakład Ubezpieczeń nie ponosi nieograniczonej odpowiedzialności cywilnej.

Szersze objaśnienie powyższych przesłanek, jak również zakresu odpowiedzialności Zakładu Ubezpieczeń oraz sposobu i czasu od którego należy naliczać odsetki stanowią przedmiot odrębnych artykułów, do których lektury serdecznie zapraszam.

Autorzy: Adwokat Mariusz Stelmaszczyk 

kontakt: tel: 697 053 659

e-mail: biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Definicje, Odszkodowanie, Postępowanie przed zakładem ubezpieczeń, Ustalenie podmiotu odpowiedzialnego za szkodę, Wszystkie artykuły, Zadośćuczynienie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 odpowiedź na Kiedy zakład ubezpieczeń ponosi odpowiedzialność cywilną za szkodę wynikłą z wypadku drogowego

 1. Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu. Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *