Kto może dochodzić zadośćuczynienia za śmierć osoby najbliższej ?

W sierpniu 2008 roku wszedł zaczął obowiązywać art. 446 § 4 kodeksu cywilnego zgodnie z którym: „Sąd może przyznać najbliższym członkom rodziny zmarłego odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.” Przepis ten stanowi bezpośrednią podstawę prawną do dochodzenia od zakładów ubezpieczeń zadośćuczynienia za śmierć osoby najbliższej w wyniku wypadku drogowego.

Choć znaczenie tego przepisu wydaje się oczywiste, wiele wątpliwości budzi określenie kręgu najbliższych członków rodziny zmarłego, czyli osób uprawnionych do zadośćuczynienia na podstawie wskazanego przepisu.

W orzecznictwie przyjmuje się, że przez pojęcie najbliższego członka rodziny ponad wszelką wątpliwość należy rozumieć małżonka oraz zstępnych, wstępnych i rodzeństwo. Skoro ustawodawca w przepisie art. 446 § 4 kodeksu cywilnego posłużył się pojęciem rodziny, to nie uczynił tego w sposób przypadkowy, oderwany od normatywnego znaczenia tego pojęcia, opartego wszak na związku małżeńskim oraz więzach pokrewieństwa i powinowactwa.

W sytuacji gdy brak zawarcia małżeństwa, brak pokrewieństwa lub powinowactwa nie pozwala na przyjęcie, że określona osoba może zostać uznana za najbliższego członka rodziny, to Sąd przed uznaniem roszczenia musi ustalić, czy i jakiego rodzaju relacje łączyły powoda ze zmarłym poszkodowanym.

Tego rodzaju analiza będzie zatem potrzebna w przypadku, gdy z roszczeniem przysługującym wyłącznie najbliższym członkom rodziny wystąpi np. osoba pozostająca w związku partnerskim czy też dziecko przyjęte na wychowanie, niespokrewnione i niespowinowacone ze zmarłym poszkodowanym.

W każdym innym wypadku, gdy z roszczeniem występuje osoba, która z racji prawnych więzów jest uważana za członka rodziny w znaczeniu normatywnym (małżonek, rodzic, dziecko, wnuk, dziadkowie, rodzeństwo), ich legitymacja czynna, czyli możliwość zgłoszenia roszczenia nie pozostawia żadnych wątpliwości. – Wyrok Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu, z dnia 25 października 2013 r., sygn. akt I ACa 946/13.

Podsumowując pojęcie najbliższego członka rodziny zmarłego obejmuje zarówno:

 • małżonka osoby zmarłej;
 • rodzica osoby zmarłej;
 • dziecko osoby zmarłej;
 • wnuka osoby zmarłej;
 • dziadków osoby zmarłej;
 • rodzeństwo osoby zmarłej;

jak również:

 • osoby pozostające w związku partnerskim ze zmarłym poszkodowanym;
 • dziecko przyjęte na wychowanie, niespokrewnione i niespowinowacone ze zmarłym poszkodowanym;

kontakt: tel: 697 053 659 

e-mail: biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Definicje, Postępowanie przed zakładem ubezpieczeń, Wszystkie artykuły, Zadośćuczynienie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 odpowiedź na Kto może dochodzić zadośćuczynienia za śmierć osoby najbliższej ?

 1. Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu. Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *