Obniżenie odszkodowania za szkodę poniesioną w wypadku drogowym przez pasażera nietrzeźwego kierowcy

Spośród wszystkich wypadków komunikacyjnych w Polsce niemal 12% jest powodowanych przez nietrzeźwych kierowców. Zdarza się, że  obrażeń ciała doznają w takich wypadkach pasażerowie nietrzeźwych kierowców. Jako poszkodowani w wypadku drogowym takie osoby mogą domagać się stosownego odszkodowania od sprawcy wypadku, czyli nietrzeźwego kierowcy, bądź jego ubezpieczyciela.

Zachowanie osoby poszkodowanej w wypadku drogowym, polegające na podróżowaniu samochodem z nietrzeźwym kierowcą może zostać ocenione jako przyczynienie się do wypadku i skutkować obniżeniem odszkodowania przez zakład ubezpieczeń.

Sytuacje, gdy wskutek wypadku spowodowanego przez nietrzeźwego kierowcę szkodę poniósł pasażer były już przedmiotem wyroków sądowych. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 6 grudnia 1982 r. „osoba, która wiedząc, że kierowca znajduje się pod wpływem alkoholu, nakłania tego kierowcę do odbycia jazdy i razem z nim tę podróż odbywa, godzi się z ewentualnymi ujemnymi następstwami takiego postępowania, co należy ocenić jako przyczynienie się do wypadku, jeżeli stan nietrzeźwości kierowcy pozostaje w związku z wypadkiem”. (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 6 grudnia 1982 r., I CR 438/82).

Istotna jest więc ocena świadomości pasażera co do stanu kierowcy. Jeżeli pasażer jest świadomy, że kierowca znajduje się w stanie nietrzeźwości, a mimo to decyduje się pojechać z nim pojazdem mechanicznym to w razie wypadku mającego związek ze stanem kierowcy, takie zachowanie pasażera może być uznane za przyczynienie się do wypadku. Tym samym, jeżeli pasażer dozna wskutek wypadku obrażeń to należne mu odszkodowanie może zostać odpowiednio pomniejszone bądź sąd może mu go wcale nie przyznać.

Tym samym brak świadomości co do nietrzeźwości kierowcy wyłącza jakiekolwiek przyczynienie się pasażera do poniesionej przez niego na skutek wypadku szkody.

Przykładowo: jeżeli kierowca autobusu, znajdując się w stanie nietrzeźwości spowoduje wypadek, w którym jego pasażer dozna obrażeń to pasażer będzie mógł się domagać odszkodowania w pełnej wysokości, o ile nie wiedział o nietrzeźwości kierowcy.

Ponadto, zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 2 grudnia 1985 r. osoba, która decyduje się na jazdę samochodem z kierowcą będącym w stanie po spożyciu alkoholu, przyczynia się do poniesionej szkody powstałej w wyniku wypadku komunikacyjnego, gdy stan nietrzeźwości kierowcy pozostaje w związku z tym wypadkiem. Spożywanie napoju alkoholowego z takim kierowcą przed jazdą uważać należy za znaczne przyczynienie się do powstania szkody”. (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 2 grudnia 1985 r., IV CR 412/85).

A zatem spożywanie wraz z kierowcą alkoholu przed jazdą samochodem skutkować będzie przyjęciem znacznego przyczynienia się pasażera do powstałej szkody, a tym samym wpłynie na obniżenie wysokości należnego mu odszkodowania bądź też na brak przyznania tego odszkodowania.

Autor: Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

kontakt: tel: 697 053 659 

e-mail: biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Definicje, Modyfikacja wysokości świadczeń, Ustalenie podmiotu odpowiedzialnego za szkodę, Wszystkie artykuły, Zadośćuczynienie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 odpowiedź na Obniżenie odszkodowania za szkodę poniesioną w wypadku drogowym przez pasażera nietrzeźwego kierowcy

 1. admin pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *