Odszkodowanie za wypadek drogowy spowodowany przez cudzoziemca

W mojej praktyce coraz większe znaczenie mają sprawy o odszkodowanie za wypadek drogowy, którego sprawcą jest cudzoziemiec poruszający się pojazdem zarejestrowanym za granicą. Również w przypadku, gdy jesteś poszkodowanym w wypadku spowodowanym przez obcokrajowca możesz otrzymać odszkodowanie za uszkodzony samochód i zadośćuczynienie za odniesione obrażenia.

Przede wszystkim powinieneś wiedzieć, do którego zakładu ubezpieczeń należy zgłosić szkodę spowodowaną przez cudzoziemca. Będą ci z pewnością przydatne poniższe zasady:

 • jeśli pojazd sprawcy jest zarejestrowany na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), do którego zalicza się wszystkie kraje Unii Europejskiej, Islandię, Lichtenstein, a także Szwajcarię, Andorę i Chorwację, to nie jest wymagane dodatkowe potwierdzenie zawarcia ubezpieczenia, gdyż w takim przypadku przyjmuje się, że każdy zarejestrowany samochód jest również ubezpieczony;

 • w razie, gdy sprawca kierował samochodem zarejestrowanym poza EOG, ale należącym do Systemu Zielonej Karty (m.in. wszystkie kraje europejskie poza EOG), potwierdzeniem zawarcia ubezpieczenia jest Zielona Karta;

 • w przypadku samochodu, który nie jest zarejestrowany w kraju należącym do EOG, ani Systemu Zielonej Karty, musi on mieć wykupione tymczasowego ubezpieczenia obowiązującego co najmniej 30 dni.

W sytuacji, gdy nie uda nam się na miejscu zdarzenia ustalić czy sprawca zdarzenia ma wykupione ubezpieczenie zgodnie z powyższymi zasady powinniśmy zgłosić szkodę w najbliższym oddziale PZU S.A. lub Warta S.A. Na podstawie art. 123 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i polskim biurze ubezpieczycieli sprawę będzie rozpatrywało Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. To biuro w pierwszej kolejności będzie poszukiwało właściwego ubezpieczyciela za granicą. Zgodnie z art. 125 ust. 2 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i polskim biurze ubezpieczycieli, jeśli w ciągu 90 dni nie uda się odnaleźć zagranicznego ubezpieczyciela sprawcy, do wypłaty odszkodowania za wypadek drogowy będzie zobowiązany polski Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłaca odszkodowania jedynie obywatelom polskim. Jeśli poszkodowani w wypadku nie mają polskiego obywatelstwa, to nie będą oni mogli ubiegać się o wypłatę odszkodowania w opisany powyżej sposób.

Autor: Adwokat Mariusz Stelmaszczyk 

kontakt: tel: 697 053 659 

e-mail: biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Dowody i dokumenty, Postępowanie przed zakładem ubezpieczeń, Ustalenie podmiotu odpowiedzialnego za szkodę, Wszystkie artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 odpowiedź na Odszkodowanie za wypadek drogowy spowodowany przez cudzoziemca

 1. admin pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *