Odszkodowanie za wypadek drogowy w przypadku, gdy sprawca nie miał wykupionej polisy OC

Podmiotem zobowiązanym do wypłaty odszkodowania za szkody spowodowane wypadkiem drogowym jest zakład ubezpieczeń, w którym miał wykupione ubezpieczenie OC posiadacz samochodu kierowanego przez sprawcę wypadku. W pewnych przypadkach jednak może zdarzyć się, że posiadacz pojazdu kierowanego przez sprawcę wypadku nie wykupił obowiązkowego ubezpieczenia OC. To, że znalazłeś się w takiej sytuacji nie oznacza, że twoja droga do dochodzenia roszczeń jest zamknięta. W takim wypadku to bowiem Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny odpowiada zarówno za szkody majątkowe jak i osobowe. Podstawą odpowiedzialności UFG jest przepis art. 98 ust. 1 pkt 3 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i polskim biurze ubezpieczycieli.

Aby skutecznie uzyskać odszkodowanie, mimo że sprawca wypadku, w którym zostałeś poszkodowany nie miał wykupionej polisy OC, powinieneś zgłosić szkodę do UFG za pośrednictwem któregokolwiek z zakładów ubezpieczeniowych oferujących ubezpieczenie OC. Zakład Ubezpieczeniowy nie ma prawa odmówić przyjęcia zgłoszenia.

Dodatkowo, jeśli dochodzisz odszkodowania za zniszczony lub uszkodzony samochód, powinieneś złożyć oświadczenie, że nie masz wykupionej polisy auto casco. Jeśli bowiem takie ubezpieczenie zakupiłeś, to właśnie twój ubezpieczyciel będzie odpowiedzialny za zapłatę odszkodowania. Ważne, że w takim wypadku nie tracisz zniżek za bezszkodową jazdę. W opisywanym wypadku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny rekompensuje bowiem utratę zniżek spowodowaną koniecznością likwidacji niezawinionej przez ubezpieczonego szkody.

Po zgłoszeniu tego typu szkody, wybrany przez ciebie zakład ubezpieczeń dokonuje jej likwidacji tzn. ocenia jaka jest jej wysokość, a więc ile pieniędzy należy przyznać poszkodowanemu. Po zakończeniu likwidacji zakład ubezpieczeń przesyła sprawę Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu, który po dokonanej weryfikacji, podejmuje decyzję o wypłacie bądź odmowie wypłaty odszkodowania.

Wypłata odszkodowania powinna nastąpić w terminie 30 dni od momentu wpłynięcia akt sprawy od zakładu ubezpieczeń. Jedynie w przypadku, gdy sprawa jest skomplikowana i wymaga dalszych poczynienia przez UFG dalszych ustaleń ten termin może być wydłużony. Oczywiście od decyzji UFG przysługuje ci odwołanie, w przypadku gdy zaproponowana suma odszkodowania jest w twoim odczuciu zbyt niska lub gdy UFG odmówiła przyznania odszkodowania.

Autor: Adwokat Mariusz Stelmaszczyk 

kontakt: tel: 697 053 659 

e-mail: biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Dowody i dokumenty, Postępowanie przed zakładem ubezpieczeń, Ustalenie podmiotu odpowiedzialnego za szkodę, Wszystkie artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 odpowiedź na Odszkodowanie za wypadek drogowy w przypadku, gdy sprawca nie miał wykupionej polisy OC

 1. admin pisze:

  Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu.Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.
  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *