Pojęcie pojazdu mechanicznego w sprawach o wypłatę od zakładu ubezpieczeń odszkodowania z OC sprawcy wypadku

Na gruncie prawa cywilnego mamy do czynienia z dwoma definicjami pojazdu. Zgodnie z art. 436 § 1 kodeksu cywilnego odpowiedzialność przewidzianą w artykule poprzedzającym ponosi również samoistny posiadacz mechanicznego środka komunikacji poruszanego za pomocą sił przyrody. Jednakże gdy posiadacz samoistny oddał środek komunikacji w posiadanie zależne, odpowiedzialność ponosi posiadacz zależny.

Kodeks cywilny posługuje się więc pojęciem mechanicznego środka komunikacji poruszanego za pomocą sił przyrody.

W doktrynie prawa przyjmuje się, że „mechanicznym środkiem komunikacji jest pojazd wyposażony we własne urządzenie napędowe (silnik), wprawiany w ruch za pomocą sił przyrody, zdolny do samodzielnego poruszania się, służący komunikacji, a więc utrzymywaniu łączności między osobami, transportu towaru i ludzi, rekreacji itp. W tym znaczeniu mechanicznymi środkami komunikacji będą np. skutery, motory, samochody osobowe i ciężarowe, autobusy, trolejbusy, łodzie motorowe, pojazdy szynowe, statki powietrzne itp.(…) Za mechaniczny środek komunikacji wprawiany w ruch za pomocą sił przyrody nie będzie można uznać np. hulajnogi czy roweru ze względu na brak silnika, czy wind, dźwigów towarowych, ruchomych schodów, bowiem nie są też zdolne do samodzielnego poruszania się (przemieszczania po dowolnej nawierzchni, wodzie lub w powietrzu).” (Kodeks cywilny. Komentarz, Edward Gniewek).

A zatem zgodnie z powszechnym poglądem, aby można było uznać pojazd za mechaniczny środek komunikacji konieczne jest by:

 • pojazd taki posiadał własny silnik;
 • pojazd służył do transportu osób bądź rzeczy;
 • pojazd mógł się samodzielnie poruszać po dowolnej nawierzchni, wodzie lub powietrzu.

Wszystkie te przesłanki muszą być spełnione łącznie.

W tak określonej definicji nie mieszczą się więc takie pojazdy jak np. koparka czy przyczepa.

Inną definicję pojazdu statuuje art. 2 ust. 1 pkt 10 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, zgodnie z którym pojazd mechaniczny to:

– pojazd samochodowy, ciągnik rolniczy, motorower i przyczepa określone w przepisach ustawy – Prawo o ruchu drogowym,

– pojazd wolnobieżny w rozumieniu przepisów ustawy – Prawo o ruchu drogowym, z wyłączeniem pojazdów wolnobieżnych będących w posiadaniu rolników posiadających gospodarstwo rolne i użytkowanych w związku z posiadaniem tego gospodarstwa.

 

Definicja „pojazdu” z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych jest więc szersza niż ta określona w kodeksie cywilnym, gdyż mieszczą się w niej takie pojazdy jak koparka czy przyczepa. Tak rozszerzona definicja umożliwia objęcie obowiązkowym ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej (OC) większą ilość pojazdów niż byłoby to możliwe przy korzystaniu z definicji zawartej w kodeksie cywilnym. Tym samym w razie spowodowania przez te pojazdy szkody pokrzywdzony może się domagać odszkodowania od ubezpieczyciela.

Istotne jest jednak, że ponieważ pojazdy takie jak koparka czy przyczepa nie mieszczą się w definicji określonej w art. 436 § 1 kc to odpowiedzialność za popełnione przez nie szkody nie jest ustalana w oparciu o zasadę ryzyka, tak jak w przypadku pojazdów mieszczących się w tej definicji (jak np. samochodów osobowych), ale w oparciu o zasadę winy. Odpowiedzialność na zasadzie winy wprowadza art. 415 kc.

Autor: Adwokat Mariusz Stelmaszczyk 

kontakt: tel: 697 053 659 

e-mail: biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Definicje, Odszkodowanie, Odszkodowanie za pojazd, Wszystkie artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 odpowiedź na Pojęcie pojazdu mechanicznego w sprawach o wypłatę od zakładu ubezpieczeń odszkodowania z OC sprawcy wypadku

 1. Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu. Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *