Prawidłowa forma umocowania pełnomocnika w postępowaniu przed zakładem ubezpieczeń o wypłatę odszkodowania

Celem niniejszego artykułu jest wskazanie:

 • jakie są obowiązkowe elementy pełnomocnictwa udzielanego przez poszkodowanego w wypadku drogowym;
 • jakie wymagania co do formy pełnomocnictwa stawiają przed poszkodowanymi zakłady ubezpieczeń.

Poszkodowany w wypadku drogowym, który chce dochodzić odszkodowania od zakładu ubezpieczeń powinien rozważyć, czy nie skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika. Specjalista posiada odpowiednie doświadczenie i wiedzę niezbędne do skutecznej walki z ubezpieczycielem o satysfakcjonujące odszkodowanie zarówno na etapie przed sądowym, to znaczy w trakcie negocjacji z zakładem ubezpieczeń, jak i po skierowaniu powództwa przeciwko ubezpieczycielowi do sądu cywilnego. Często zdarza się, że wkrótce po wypadku zgłaszają się do poszkodowanych różni pośrednicy i agenci oferujący pomoc w uzyskaniu odszkodowania. Należy przeanalizować ich ofertę przed podjęciem decyzji o podpisaniu pełnomocnictwa i umowy.

Na rynku działa wiele firm zajmujących się uzyskiwaniem odszkodowań dla swoich klientów. Pomocą w uzyskiwaniu odszkodowań zajmują się także wyspecjalizowane kancelarie adwokackie lub radcowskie. Profesjonalny prawnik wykonujący zawód zaufania publicznego będzie mógł Cię reprezentować nie tylko przed zakładem ubezpieczeń, ale także w postępowaniu sądowym. Dzięki temu na każdym etapie postępowania będzie on znał Twoją sprawę i zapewni pomoc prawną na najwyższym poziomie, czego niestety nie gwarantuje korzystanie z usług spółek zajmujących się uzyskiwaniem odszkodowań.

Na początku należy rozróżnić dwa rodzaje pełnomocnictw:

 • pełnomocnictwo zwyczajne, uregulowane w kodeksie cywilnym;
 • pełnomocnictwo procesowe, które może zostać udzielone na podstawie przepisów kodeksu postępowania cywilnego.

Tylko osoba legitymująca się drugim z wymienionych pełnomocnictw może wnieść w imieniu poszkodowanego powództwo przeciwko zakładowi ubezpieczeń do sądu i reprezentować go w trakcie postępowania. Tego typu pełnomocnictwo może zostać udzielone, zgodnie z art. 87 kodeksu postępowania cywilnego tylko adwokatowi lub radcy prawnemu, ewentualnie osobie z najbliższej rodziny. Osoba, która nie jest adwokatem czy radcą prawnym nie może występować przed sądem w charakterze pełnomocnika poszkodowanego w wypadku drogowym. W tym artykule skoncentruje się na opisaniu tego, w jakiej formie powinno zostać udzielone pełnomocnictwo do działania przed zakładem ubezpieczeń.

Pełnomocnictwo takie powinno zostać udzielone w zwykłej formie pisemnej. Brak zachowania formy będzie skutkować tym, że zakład ubezpieczeń na pewno zażąda przedstawienia prawidłowego umocowania, co zdecydowanie wydłuży cały proces wypłaty odszkodowania dla poszkodowanego w wypadku drogowym. Nie ma obowiązku sporządzania pełnomocnictwa w formie aktu notarialnego czy też potwierdzonego w inny urzędowy sposób.

Koniecznymi elementami pełnomocnictwa są:

 • imię i nazwisko poszkodowanego;
 • imię i nazwisko adwokata lub radcy prawnego;
 • dokładne określenie wypadku drogowego (data, miejsce), którego dotyczy pełnomocnictwo;
 • określenie zakresu pełnomocnictwa (czy obejmuje tylko działania przed zakładem ubezpieczeń, czy też ewentualne poprowadzenie sprawy sądowej przeciwko ubezpieczycielowi).

Z mojego doświadczenia zawodowego wynika, że zakłady ubezpieczeń często stawiają dla pełnomocnictwa wymogi, które nie wynikają z przepisów prawa, a więc poszkodowany w wypadku drogowym nie musi im się podporządkowywać. Najczęstsze wymogi stawiane przez ubezpieczycieli odnośnie pełnomocnictw:

 • konieczność podpisania pełnomocnictwa w obecności pracownika zakładu ubezpieczeń;
 • akceptowanie wyłącznie tego pełnomocnictwa, które zostało przygotowane na podstawie wzoru oferowanego przez zakład ubezpieczeń;
 • żądanie przedstawienia pełnomocnictwa w formie aktu notarialnego;
 • sporządzenie pełnomocnictwa w siedzibie zakładu ubezpieczeń.

Pełnomocnictwo udzielone przez poszkodowanego nie musi spełniać żadnego z powyższych wymogów. Nie wynikają one bowiem z żadnych przepisów prawa, a wyłącznie z dążeń zakładu ubezpieczeń do opóźnienia w wypłacie odszkodowania.

Autor: Adwokat Mariusz Stelmaszczyk 

kontakt: tel: 697 053 659 

e-mail: biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Dowody i dokumenty, Inne, Postępowanie przed zakładem ubezpieczeń, Postępowanie Sądowe, Wszystkie artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

9 odpowiedzi na Prawidłowa forma umocowania pełnomocnika w postępowaniu przed zakładem ubezpieczeń o wypłatę odszkodowania

 1. Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu. Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

 2. aleks&ra pisze:

  A czy takie pełnomocnictwo upoważnia pełnomocnika do składania oświadczeń za poszkodowanego? Np. w wypadku, kiedy ubezpieczyciel zażądał oświadczenia, iż Poszkodowany nie wykonuje działalności gospodarczej itp.?

  • Witam, pełnomocnictwo udzielone do prowadzenia sprawy odszkodowawczej umożliwia pełnomocnikowi składanie oświadczeń związanych z nadzorowaniem procesu dochodzenia roszczeń.
   Oświadczenia dotyczące bezpośredniej sytuacji osoby poszkodowanej musi składać osobiście ta osoba.

   Dla przykładu, pełnomocnik może składać oświadczenia, że domaga się powołania komisji lekarskiej lub odmawia przyjęcia zaproponowanej ugody, jednak nie może złożyć oświadczenia, że poszkodowany jest bezrobotny bądź ma na utrzymaniu trójkę małoletnich dzieci. Pod takimi oświadczeniami zawsze musi się podpisać osobiście sam poszkodowany ewentualnie osoba z jego rodziny lub znajomych która posiada taką wiedzę.

 3. madziulan88 pisze:

  POMOCY!
  Kancelaria, która prowadziła moją sprawę o odszkodowanie za wypadek komunikacyjny nie chce wypłacić mi należnych pieniędzy. Dodam, iż wysokość odszkodowania była zasądzona przez sąd i jako, że Kancelaria miała moje pełnomocnictwo to ona otrzymała wypłatę, a teraz Kancelaria nie chce oddać moich pieniędzy. Proszę pomóżcie bo nie bardzo wiem co w takiej sytuacji robić. 🙁 wiem, że Kancelaria otrzymała pieniądze 27.04.2015 więc jaki jest czas na wypłatę tych pieniędzy od Kancelarii, dodam iż na zleceniu, które podpisałam nie widnieje żaden termin określający wypłatę pieniędzy 🙁 wysłałam również do kancelarii wezwanie do zapłaty dnia 1.07.2015, czy to jest data od której powinno liczyć się odsetki, czy wcześniej? Proszę pomóżcie :((
  ZROZPACZONA 🙁

  • Szanowna Pani,

   niestety nie jest Pani pierwszą osobą, która zgłasza się do mnie z tym problemem.
   Opóźnianie wypłaty należnej klientowi kwoty świadczenia jest bardzo niechlubną ale często spotykaną praktyką niektórych firm zajmujących się dochodzeniem roszczeń od zakładów ubezpieczeń, które nie są prowadzone przez adwokatów lub radców prawnych.

   Osoby które nie należą do samorządów prawniczych, nie są w żaden sposób kontrolowane, co może stwarzać pole do nadużyć kosztem klienta.

 4. Krzysztof pisze:

  Szanowny Panie Mecenasie, korzystając z tematu chciałbym podpytać, czy jeśli adwokat lub radca prawny posiada pełnomocnictwo procesowe, a sprawa która prowadził została wygrana, może zażądać od zakładu ubezpieczeń wypłacającego odszkodowanie przelania odszkodowania, badz jej części (np koszta zastpstwa procesowego) na swoje prywatne konto?
  Właśnie spotkałem się z taką sytuacją i delikatnie rzecz ujmując jestem tym zniesmaczony, w wyroku nakazowym wyraźnie zostało napisane „..aby zapłacił na rzecz powoda…” a nie na rzecz pełnomocnika bądź kogokolwiek innego tym bardziej, że za usługe reprezentowania mnie zapłaciłem z góry zasądzoną kwotę plus Vat(wiedząc że Vatu nie odzyskam).
  Dodatkowo po upomnieniu sie o przytoczona kwote pelnomocnik stwierdzil, ze ubezpieczalnie czasem tak przelewaja ale zeby sie nie martwic na pewno wyplaca, a ja tymczasem otrzymałem potwierdzenie ze pieniadze z tego tytulu dawno sa na koncie mojego pelnomocnika, a on najchetniej by mi wmowil ze to sa jego pieniadze a to co ja mu płaciłem wczesniej to tylko zaliczka.
  Z góry dziekuje za komentarz.

  • Adwokat Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, prawidłowo odczytał Pan wyrok wydany w Pana sprawie w zakresie zasądzenia zwrotu kosztów zastępstwa adwokackiego. Sąd nakazał pozwanemu zwrócić Panu, a nie Pana pełnomocnikowi koszty, jakie Pan poniósł w związku z ustanowieniem pełnomocnika. Zgodnie z orzeczeniem Sądu, to Pan ma otrzymać od pozwanego kwotę przyznaną przez Sąd z tytułu kosztów zastępstwa adwokackiego. Ma Pan zatem pełne prawo domagać się od pełnomocnika przelania tej kwoty na Pana rachunek.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *