Procentowy uszczerbek na zdrowiu a wysokość odszkodowania

Każda osoba, która została poszkodowana w wypadku samochodowym chciałaby wiedzieć orientacyjnie, jakie odszkodowanie uzyska. Pojęcie uszczerbku na zdrowiu w dużej mierze ułatwia określenie wysokości odszkodowania. Jednak to pojęcie nie zostało zdefiniowane ustawowo.

Wzorując się jednak na kodeksie karnym należy przyjąć, iż uszczerbek na zdrowiu jest zaburzeniem w funkcjonowaniu organizmu polegającym na rozstroju zdrowia albo naruszeniu czynności narządu ciała powodujące upośledzenie czynności organizmu. Osobami, które określają rodzaj uszczerbku w przypadku postępowania z udziałem ubezpieczyciela jest specjalna komisja lekarska, natomiast na etapie postępowania sądowego biegły lekarz sądowy. Gdy znamy rodzaj uszczerbku na zdrowiu możemy dopasować do niego odpowiedni wskaźnik procentowy.

Należy wskazać, iż każdy organ stosuje własne tabele procentowego uszczerbku na zdrowiu. Najpopularniejsze jest stosowanie tabeli zawartej w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 18 grudnia 2002 roku w sprawie szczegółowych zasad orzekania o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, trybu postępowania przy ustalaniu tego uszczerbku oraz w sprawie postępowania o wypłatę jednorazowego odszkodowania. Często orzecznicy ZUS określając wysokość odszkodowania bazują na wyżej wskazanej tabeli. Tym niemniej w praktyce każdy zakład ubezpieczeń wypracowuje własne tabele trwałego uszczerbku na zdrowiu.

W praktyce również stosowane są różne metody przyjmowania wartości odszkodowania na jaką można liczyć za 1 % trwałego uszczerbku na zdrowiu. Niektóre Sądy przyjmują wartość minimalnego wynagrodzenia. W tym miejscu należy wskazać, iż w 2014 roku minimalne wynagrodzenie wynosi 1680 złotych. Natomiast ZUS przyjmuje za każdy procent uszczerbku na zdrowiu wartość 20 % przeciętnego wynagrodzenia, czyli w bieżącym roku kwotę 336 złotych. Z kolei na etapie postępowania przed Sądem przyjmuje się metodę określenia odszkodowania na podstawie analizy każdego przypadku. Stosując metodę indywidualnego określania wysokości odszkodowania Sąd opiera się jedynie pomocniczo o zagadnienie procentowego uszczerbku.

Podsumowując w Polsce brak jest jednolitej praktyki ustalania wartości 1 % uszczerbku na zdrowiu. Sądy i ubezpieczyciele poszkodowanym w wypadkach przyznają od 600 złotych do 3 000 złotych za każdy procent uszczerbku na zdrowiu.

Autor: Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

kontakt: tel: 697 053 659 

e-mail: biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Definicje, Modyfikacja wysokości świadczeń, Wszystkie artykuły, Zadośćuczynienie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na Procentowy uszczerbek na zdrowiu a wysokość odszkodowania

 1. Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu. Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

 2. Andrzej pisze:

  Natomiast ZUS przyjmuje za każdy procent uszczerbku na zdrowiu wartość 20 % przeciętnego wynagrodzenia, czyli w bieżącym roku kwotę 336 złotych — czy aby na pewno tylko tyle?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *