Sprawca wypadku śmiertelnego nie przyznaje się do jego spowodowania.

Kiedy dochodzi do wypadku samochodowego, może zdarzyć się sytuacja, że osoba, która wypadek spowodowała do tego się nie przyznaje. Jeśli osoba, która spowodowała wypadek nie przyznaje się do winy, może to być spowodowane zarówno jej nieświadomością co do swojej winy bądź chęcią uniknięcia odpowiedzialności za to co się stało. Podczas wypadku komunikacyjnego wszystko dzieje się w zastraszającym tempie – uczestnikom samym może być trudno ocenić z czyjej winy doszło do wypadku, nierzadko z powodu szoku jaki on wywołuje u osób biorących w nim udział. W sytuacji, w której sprawca wypadku nie przyznaje się do jego spowodowania należy ustalić przebieg wypadku i osobę odpowiedzialną za jego spowodowanie.

Najlepszym źródłem dowodów są nagrania z monitoringu. Ciężko bowiem jest zaprzeczyć nagraniu, na którym widać sekunda po sekundzie przebieg zdarzenia. Jest to najbardziej niezawodny i zarazem najszybszy sposób ustalenia osoby odpowiedzialnej za wypadek. Z uwagi jednak na fakt, że systemy monitorujące ruch pojazdów są rzadkością na naszych drogach, takie najbardziej pożądane pod względem dowodowym sytuacje nie zdarzają się często.

Bardzo pomocne w ustalaniu osoby odpowiedzialnej za spowodowanie wypadku są zeznania świadków, które wypadek widziały. Dowód z zeznań świadków jest jednym z głównych źródeł informacji o wypadku. Zeznania osób postronnych, które nie mają żadnego interesu w tym, aby albo kogoś obciążyć albo komuś pomóc swoimi zeznaniami są przez sąd zazwyczaj wysoko cenionym dowodem.

W sytuacji kiedy brak jest zarówno świadków jak i nagrań z monitoringu, pozostaje to, co uda się wywnioskować z miejsca zdarzenia. Najważniejsze jest odpowiednie zabezpieczenie miejsca wypadku, które pozwoli prokuratorowi i policji na wykonanie wystarczającej dokumentacji fotograficznej zarówno miejsca wypadku jak i ciał. Właściwe opisanie miejsca wypadku, ułożenia pojazdów biorących w nim udział, ułożenie ciał osób, które zginęły w wypadku pozwoli na wstępne przyjęcie założenia o przyczynach wypadku i jego przebiegu.

Jednym z ważniejszych elementów w ustalaniu osoby odpowiedzialnej za wypadek jest opinia biegłego sądowego z zakresu wypadków drogowych, który na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego obejmującego zarówno dokumentację fotograficzną miejsca wypadku jak i jego opis z dokładnymi pomiarami, będzie mógł odtworzyć przebieg wypadku.

Biegły w swojej opinii uwzględnia np. odległość w jakiej znajdują się od siebie pojazdy, które brały udział w zdarzeniu bądź położenie ciała osoby, która została śmiertelnie potrącona przez samochód i odległość w jakiej znajduje się ciało od miejsca zdarzenia. Specjalistyczna wiedza, którą posiada biegły pozwala mu ocenić ślady hamowania, które po wzięciu pod uwagę warunków pogodowych panujących w momencie wypadku, stanu nawierzchni, wagi i rodzaju samochodów biorących udział w wypadku pozwoli mu na odtworzenie jego przebiegu i ustalenie, który z uczestników ponosi odpowiedzialność za wypadek. Ocena śladów hamowania pozwala przede wszystkim na dokładne (bądź w bardzo dużym przybliżeniu) określenie prędkości z jaką poruszał się pojazd biorący udział w wypadku. Nadmierna prędkość, będąca częstą przyczyną wypadków jest ważnym elementem składowym opisu wypadku.

Uzupełnieniem obrazu wypadku może być opinia biegłego sądowego w zakresu medycyny sądowej, który wykonując sekcję zwłok ocenia obrażenia ciała, których doznała osoba zmarła i podaje bezpośrednią przyczynę jej zgonu. Opinia w zakresu medycyny sądowej zawiera dokładny opis ciała denata, uwzględniający przede wszystkim obrażenia, które doprowadziły do jego śmierci. W tej opinii zawsze zawarta jest teza, w której biegły z zakresu medycyny sądowej podaje czy śmierć mogła powstać w wyniku obrażeń odniesionych w wypadku samochodowym i w jaki sposób osoba zmarła poniosła śmierć.

Nieprzyznanie się do spowodowania wypadku przez jego sprawcę nie wyklucza jednoznacznego ustalenia osoby za to odpowiedzialnej. Zadaniem organów przygotowawczych jest zebranie na tyle dokładnego materiału dowodowego, aby z wysokim prawdopodobieństwem można było odtworzyć, na potrzeby postępowania sądowego, przebieg wypadku i przede wszystkim wykryć jego sprawcę. Te wszystkie instrumenty pozwalają mieć pewność, że osoba która spowodowała wypadek, mimo iż się do tego nie przyznaje, zostanie pociągnięta do odpowiedzialności.

Autorzy: Adwokat Mariusz Stelmaszczyk 

kontakt: tel: 697 053 659 lub 22 629 00 36

e-mail: biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Dowody i dokumenty, Postępowanie karne, Ustalenie podmiotu odpowiedzialnego za szkodę, Wszystkie artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 odpowiedź na Sprawca wypadku śmiertelnego nie przyznaje się do jego spowodowania.

  1. Drodzy Czytelnicy
    Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu. Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
    Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

    Pozdrawiam
    Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *