Ugoda z zakładem ubezpieczeń

W swojej praktyce bardzo często spotykam się z propozycją zawarcia ugody w sprawie ze strony zakładu ubezpieczeń. Również klienci często pytają o taką możliwość, a przede wszystkim o to czy warto ?

Tym artykułem postaram się wyjaśnić wszystkie wady i zalety zawarcia ugody oraz dać wskazówki czym się kierować podejmując decyzję czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie.

 

Dlaczego zakład ubezpieczeń proponuje ugodę ?

Wiele osób dostając od zakładu ubezpieczeń propozycję zawarcia ugody w ogóle nie zastanawia się nad tym pytaniem, a skupia się jedynie na zaproponowanych w ugodzie warunkach oraz fakcie jak szybko zostaną im wypłacone świadczenia.

W większości przypadków niestety jest to błędne postępowanie, gdyż zakłady ubezpieczeń kierują się przede wszystkim swoim interesem ekonomicznym, a nie dobrem osób poszkodowanych i troską o to, by jak najszybciej otrzymali tak potrzebne im pieniądze.

Należy więc przyjąć, że gdy zakład ubezpieczeń proponuje ugodę, to albo oferowane świadczenie jest w znacznym stopniu zaniżone, albo osoba poszkodowana nie zgłosiła jeszcze innych roszczeń, które przysługują jej w danej sytuacji. Ewentualnie obie te możliwości razem.

Zalety zawarcia ugody z zakładem ubezpieczeń

 • Główną zaletą jest szybkie zakończenie postępowania i uzyskanie ustalonych w ugodzie świadczeń. Wielu klientów potrzebuje pieniędzy od razu, bo musi opłacić kosztowną rehabilitację, operację lub leki które są im niezbędne, a NFZ odmawia ich opłacenia lub może ja zapewnić za pół roku albo i dłużej. Uzyskanie świadczeń od razu jest oczywiście kuszące, ale należy pamiętać, że zakład ubezpieczeń ma obowiązek pokryć wszystkie uzasadnione koszty leczenia osoby poszkodowanej, co stanowi osobne roszczenie do zakładu ubezpieczeń.

 • W wyniku zawartej ugody osoba poszkodowana uzyskuje od zakładu ubezpieczeń wyższą kwotę niż pierwotnie ustalona tak zwana kwota bezsporna, co stanowi niewątpliwą korzyść. Jest to szczególnie ważne dla osób, które nie mają profesjonalnego pełnomocnika i obawiają się lub nie mają możliwości wytoczenia powództwa do sądu.

 • Zawarcie ugody kończy postępowanie w sprawie likwidacji szkody, więc nie będzie trzeba kierować sprawy do sądu, pisać pozwu, jeździć na rozprawy i ponosić kosztów procesu, które mogą nie zostać zwrócone w przypadku przegrania sprawy. Jest to podejście bezpieczne, które uchroni osobę poszkodowaną od dodatkowego stresu związanego z wytoczeniem i prowadzeniem sprawy przed sądem. Należy jednak pamiętać, że jeżeli sprawa prowadzona jest przez doświadczonego adwokata lub radcę prawnego nie wniesie on do sądu sprawy, albo nie zażąda kwoty, która nie będzie realna do uzyskania, tak więc ryzyko przegrania sprawy i poniesienia kosztów procesu jest naprawdę niewielkie.

Wady zawarcia ugody z zakładem ubezpieczeń

 

 • Główną wadą zawarcia ugody z zakładem ubezpieczeń jest fakt, iż skutkuje to zawsze otrzymaniem niższych niż możliwe do uzyskania w sądzie, kwot żądanych świadczeń. Świadczenia są wypłacane szybko, ale w niższej niż należna wysokości, a różnica w zależności od sprawy potrafi być ogromna. Dla przykładu w sprawie o zadośćuczynienie za śmierć osoby najbliższej wypłacane kwoty bezsporne kształtują się na poziomie ok. 10.000 – 20.000 zł. W ramach zawartej ugody kwoty te są podnoszone do ok. 30.000 zł, jednak w tego typu sprawach sądy obecnie orzekają zadośćuczynienia w wysokości ok. 100.000 zł, dla każdej z osób poszkodowanych.

 

 • Zawarcie ugody wiąże się ze zrzeczeniem się roszczeń do zakładu ubezpieczeń na przyszłość. To znaczy, że po zawarciu ugody nie otrzymamy już żadnych innych świadczeń od zakładu ubezpieczeń, nawet jeżeli dowiemy się że mogliśmy dochodzić dodatkowo renty z tytułu zmniejszonych widoków powodzenia na przyszłość, albo zwrotu kosztów przystosowania domu i samochodu do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Nie pomoże tu nawet skierowanie sprawy do sądu, bo w ramach podpisanej ugody pozbawiamy się takiej możliwości.

Warto czy nie warto ?

W mojej opinii jako profesjonalnego pełnomocnika zajmującego się dochodzeniem roszczeń dla osób poszkodowanych, bardzo rzadko występuje sytuacja, w której doradzam moim klientom przyjęcie ugody proponowanej przez zakład ubezpieczeń. Głównie są to sytuacje dotyczące np:

 • kapitalizacji renty, kiedy wyczerpaliśmy wszystkie możliwości w zakresie dochodzenia odszkodowania i zadośćuczynienia, renta jest już ustalona w odpowiedniej wysokości, a klient wolałby uzyskać wysokie jednorazowe świadczenie, lub
 • gdy w wypadku poszkodowanych jest wiele osób, które są reprezentowane przez jednego pełnomocnika. Wtedy zakład ubezpieczeń może zgodzić się w ramach ugody na warunki, które co prawda będą gorsze od tych które można uzyskać w sądzie, jednak w tak niewielkim stopniu, że z uwagi na szybkość wypłaty uzgodnionych świadczeń, zawarcie ugody jest korzystne.

Na podjęcie przez osobę poszkodowaną ostatecznej decyzji wpływa jednak o wiele więcej czynników niż wynika to z przedstawionego przeze mnie powyżej opisu, głownie dotyczących sytuacji rodzinnej, majątkowej czy spraw osobistych, dlatego też w każdym przypadku należy rozważyć wszystkie okoliczności sprawy, by podjąć najlepszą dla siebie decyzję.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Modyfikacja wysokości świadczeń, Odszkodowanie, Postępowanie przed zakładem ubezpieczeń, Renta, Zadośćuczynienie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

8 odpowiedzi na Ugoda z zakładem ubezpieczeń

 1. Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu. Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

 2. Kamiński Paweł pisze:

  Czy po zawarciu ugody z zakładem ubezpieczeniowym istnieje możliwość od jej odstąpienia?

  • Szanowny Panie,

   Jeżeli ugoda została podpisana, środki zostały Panu przelane to nie ma możliwości, by odstąpił Pan od ugody.

   Teoretycznie można by starać się wykazać, że podpisał ją Pan lub udzielił zgody na jej podpisanie będąc pod wpływem błędu, co do warunków jej zawarcia, tzn. był Pan przekonany, że nie ma możliwości uzyskać wyższej kwoty, gdy faktycznie taka możliwość istniała, jednak byłoby to dość trudne do wykazania.

 3. basia pisze:

  Witam, dostałam propozycję ugody za śmierć siostry w wysokości 10 tys. Dodam, że siostra zginęła jadąc na rowerze, a sprawca wypadku zbiegł z miejsca zdarzenia. Zastanawiam się czy warto przyjąć ugodę? A co będzie dalej jeżeli jej nie przyjmę? Czy wtedy muszę wkraczać na drogę sądową?

 4. Krzysztof pisze:

  Witam
  Sprawa dotyczy szkody na pojeździe. Podczas oględzin rzeczoznawca z TU dał mi do podpisania ugodę. Została podpisana bez zastanowienia. Czy dopóki Towarzystwo nie przeleje odszkodowania na moje konto mam możliwość wycofania/odstąpienia od ugody? Czy prawnie jest jakiś czas określony na odstąpienie od niej ?

  • Szanowny Panie,

   tak jeżeli kwota nie została jeszcze do Pana przelana, a bardzo możliwe że nawet zakład ubezpieczeń nie dostał jeszcze podpisanej ugody może Pan od niej odstąpić. Najlepiej skontaktować się niezwłocznie z infolinią TU, zapytać czy dostali już ugodę i czy została już zrealizowana ?
   Jeżeli odpowiedzą, że nie to może Pan od niej odstąpić poprzez złożenie takiej dyspozycji przez infolinię.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *