Umowa ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu mechanicznego

W tym artykule krótko wyjaśnię jakie są najważniejsze cechy umowy ubezpieczenia OC regulowanej przez ustawę ubezpieczeniową.

Ubezpieczenie OC posiadacza pojazdu mechanicznego, zgodnie z art. 23 ust 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, jest ubezpieczeniem obowiązkowym dla każdego pojazdu. Ubezpieczenie tego typu posiadacz pojazdu mechanicznego może zawrzeć jedynie poprzez podpisanie umowy z wybranym zakładem ubezpieczeń.

Umowa ubezpieczenia OC, zawarta pomiędzy posiadaczem samochodu, a ubezpieczycielem rodzi następujące obowiązki dla stron:

 • posiadacz pojazdu jest zobowiązany do terminowej zapłaty składki;
 • zakład ubezpieczeń zobowiązuje się w zamian do pokrycia szkód wyrządzanych przez ubezpieczonego w związku z ruchem posiadanego przez niego pojazdu mechanicznego.

Zgodnie z przepisem art. 26 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych umowa ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu mechanicznego zawierana jest na okres 12 miesięcy. Zawarcie polisy na krótszy okres jest możliwe tylko w kilku przypadkach przypadkach:

 • gdy samochód jest zarejestrowany czasowo;
 • w sytuacji, gdy pojazd jest zarejestrowany za granicą;
 • gdy samochód jest rejestrowany przez osobę profesjonalnie zajmującą się sprzedażą samochodów;
 • w przypadku gdy pojazd jest samochodem historycznym.

Umowę ubezpieczenia należy podpisać najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. W sytuacji, gdy kupujemy używany samochód i udajemy się do Wydziału Komunikacji celem jego przerejestrowania powinniśmy natychmiast udać się także do ubezpieczyciela, aby wykupić polisę. Jazda nieubezpieczonym samochodem może narazić posiadacza pojazdu mechanicznego na konieczność ponoszenia całej odpowiedzialności finansowej za szkodę, w przypadku spowodowania kolizji lub wypadku drogowego.

Korzystnym rozwiązaniem dla ubezpieczonego jest brak konieczności corocznego odnawiania polisy. Nie musimy pamiętać o tym, że wkrótce skończy się nasze ubezpieczenie, bowiem, w przypadku braku naszego wypowiedzenia, umowa zostanie automatycznie przedłużona na kolejny rok, a ubezpieczyciel przyśle nam polisę wraz z informacją o wysokości składki i terminie jej zapłaty. Jednocześnie mamy prawo wypowiedzieć polisę najpóźniej na jeden dzień przed końcem okresu ubezpieczenia. Nie ma terminu początkowego, w którym możemy wypowiedzieć polisę. Takie prawo przysługuje nam nawet w dniu zawarcia umowy, z tym, że takie wypowiedzenie będzie skuteczne dopiero na koniec okresu ubezpieczenia, tj. po roku.

Dzięki temu, że każdy posiadacz pojazdu jest zobowiązany do zawarcia umowy OC, poszkodowany w wypadku drogowym może skutecznie dochodzić odszkodowania za poniesioną szkodę od ubezpieczyciela. Sąd Najwyższy stoi na stanowisku, że prawo uzyskania odszkodowania przysługuje także osobie, która była pasażerem samochodu, którego kierowca spowodował wypadek komunikacyjny. Wynika to z uchwały składu siedmiu sędziów Sądu Najwyższego z dnia 7 lutego 2008 roku, sygn. akt III CZP 115/07.

Zgodnie z art. 35 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych odpowiedzialność za szkody zakładu ubezpieczeń obejmuje także przypadki, w których sprawcą wypadku była inna osoba niż posiadacz pojazdu. Istotny dla powstania odpowiedzialności ubezpieczyciela jest fakt, że pojazd mechaniczny w momencie wypadku miał wykupione ubezpieczenie OC.

Autorzy: Adwokat Mariusz Stelmaszczyk 

kontakt: tel: 697 053 659 

e-mail: biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Definicje, Inne, Odszkodowanie, Odszkodowanie za pojazd, Wszystkie artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 odpowiedź na Umowa ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu mechanicznego

 1. Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu. Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *