Wyłączenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń, gdy do wypadku drogowego doszło z wyłącznej winy osoby trzeciej

Ogólną zasadą odpowiedzialności posiadacza pojazdu wobec innych uczestników ruchu drogowego jest zasada ryzyka. Zasada ta oparta jest o pogląd, że kto posługuje się rzeczą poruszaną za pomocą sił przyrody, a zatem stanowiącą potencjalne zagrożenie dla innych osób, ponosi odpowiedzialność za szkody wynikłe z tego tytułu niezależnie od tego, czy ponosi winę za powstałe szkody. A zatem każdy posiadacz pojazdu odpowiada za powstałe szkody niezależnie od tego, czy ponosi za nie winę.

Są jednak sytuacje, gdzie odpowiedzialność posiadaczy pojazdów jest wyłączona, a więc posiadacz pojazdu ani ubezpieczyciel nie odpowiadają za szkody powstałe w związku z używaniem pojazdu. Na podstawie art. 435 § 1 kodeksu cywilnego wyłączna wina osoby trzeciej za powstanie szkody wyłącza odpowiedzialność właściciela pojazdu mechanicznego. Innymi słowy, jeżeli wyłącznym sprawcą wypadku komunikacyjnego jest inny użytkownik ruchu to właściciel pojazdu mechanicznego nie ponosi odpowiedzialności za powstałą szkodę. W praktyce pojawiła się jednak wątpliwość, kim jest osoba trzecia. Zgodnie z orzecznictwem sądowym osobą tą zwykle jest kierujący pojazdem inny niż jego posiadacz. Istnieją jednak wyjątki. Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 26 listopada 1969 r. „nieznany sprawca zaboru cudzego samochodu nie jest osobą trzecią (…) lecz posiadaczem tego samochodu” (III CZP 79/69).

Powstaje więc pytanie, czy zakład ubezpieczeń może uchylić się od odpowiedzialności za szkodę w sytuacji, gdy ubezpieczony u niego pojazd zostanie skradziony, a następnie sprawca kradzieży spowoduje wypadek. Taka osoba z oczywistych względów nie widnieje ani w dowodzie rejestracyjnym pojazdu ani też w jego polisie OC.

Mimo to zakład ubezpieczeń poniesie w takim wypadku odpowiedzialność za szkodę, gdyż zgodnie z art. 35 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych ubezpieczeniem OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest objęta odpowiedzialność cywilna każdej osoby, która kierując pojazdem mechanicznym w okresie trwania odpowiedzialności ubezpieczeniowej, wyrządziła szkodę w związku z ruchem tego pojazdu.

Autor: Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

kontakt: tel: 697 053 659

e-mail: biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Definicje, Modyfikacja wysokości świadczeń, Odszkodowanie, Odszkodowanie za pojazd, Postępowanie przed zakładem ubezpieczeń, Ustalenie podmiotu odpowiedzialnego za szkodę, Wszystkie artykuły, Zadośćuczynienie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 odpowiedź na Wyłączenie odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń, gdy do wypadku drogowego doszło z wyłącznej winy osoby trzeciej

  1. Drodzy Czytelnicy
    Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu. Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
    Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

    Pozdrawiam
    Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *