Zaskarżenie postanowienia prokuratora o umorzeniu śledztwa

Wiele osób pyta co można zrobić, w sytuacji, w której prokurator wydał postanowienie o umorzeniu śledztwa w sprawie wypadku drogowego. Najczęstsze pytania to:

 • Czy postanowienie takie można zaskarżyć?
 • Kto może wnieść zażalenie?
 • Gdzie wnieść zażalenie?
 • W jakim terminie?
 • Jak wygląda postępowanie po złożeniu zażalenia na postanowienie prokuratora?

Na postanowienie prokuratora o umorzeniu śledztwa przysługuje pokrzywdzonemu zażalenie. Podstawą do wniesienia zażalenia jest art. 306 § 1a kodeksu postępowania karnego w związku z artykułem 465 § 1 kodeksu postępowania karnego. Art. 306 § 1a stanowi iż: „Na postanowienie o umorzeniu śledztwa przysługuje zażalenie.” natomiast Art. 465 § 1 stanowi iż: „Przepisy dotyczące zażaleń na postanowienia sądu stosuje się odpowiednio do zażaleń na postanowienia prokuratora i prowadzącego postępowanie przygotowawcze.

Zażalenie zgodnie z art. 306 § 1a może wnieść:

 • strona postępowania,
 • instytucja państwowa lub samorządowa, która złożyła zawiadomienie o przestępstwie,
 • osoba, która złożyła zawiadomienie o przestępstwie określonym, jeżeli postępowanie karne wszczęto w wyniku jej zawiadomienia, a wskutek tego przestępstwa doszło do naruszenia jej praw.

Zażalenie na postanowienie prokuratora o umorzeniu śledztwa zgodnie z art. 465 § 2 kodeksu postępowania karnego wnosi się do Sądu Rejonowego właściwego dla prokuratury, która prowadzi postępowanie przygotowawcze, za pośrednictwem prokuratury rejonowej, której prokurator wydał skarżone postanowienie.

Termin do wniesienia zażalenia zgodnie z art. 460 kodeksu postępowania karnego wynosi: „7 dni od daty ogłoszenia postanowienia, a jeżeli ustawa nakazuje doręczenie postanowienia – od daty doręczenia.” Postanowienie o umorzeniu śledztwa doręcza się pokrzywdzonemu i jego pełnomocnikowi jeżeli jest ustanowiony. 7 dniowy termin liczy się więc dopiero od odebrania postanowienia. Należy pamiętać, że termin ten biegnie osobno dla pokrzywdzonego i osobno dla jego pełnomocnika.

Po wniesieniu zażalenia z zachowaniem terminu, zostanie ono przekazane wraz z aktami sprawy przez prokuraturę do właściwego Sądu. Sąd wyznaczy termin posiedzenia, na którym rozpatrzy złożone zażalenie i wyda postanowienie o jego uchyleniu i przekazaniu sprawy prokuratorowi do dalszego prowadzenia, lub utrzymaniu w mocy, co doprowadzi do zakończenia postępowania przygotowawczego.

W posiedzeniu w przedmiocie rozpoznania zażalenia na postanowienie prokuratora o umorzeniu śledztwa mają prawo wziąć udział oprócz sędziego i protokolanta, prokurator, podmiot, który wniósł zażalenie i jego pełnomocnik, jeżeli został ustanowiony.

Na posiedzeniu każdy z uczestniczących podmiotów przedstawia swoje stanowisko, odnośnie złożonego zażalenia, a następnie Sąd ogłasza treść postanowienia. Ogłoszenie postanowienia może zostać odroczone przez Sąd.

Jeżeli sprawa jest wyjątkowo skomplikowana, Sąd przed wydaniem postanowienia może zwrócić się o dodatkowe dokumenty lub wyjaśnienia.

Postanowienie Sądu jest prawomocne i nie przysługuje od niego kolejny środek zaskarżenia, dlatego przed wniesieniem zażalenia należy dobrze je przygotować i uargumentować. Jeżeli Sąd oddali złożone zażalenie, postępowanie przygotowawcze zostanie prawomocnie zakończone, co zazwyczaj skutkuje utratą szansy na uzyskanie od zakładu ubezpieczeń zadośćuczynienia lub odszkodowania.

kontakt: tel: 697 053 659 

e-mail: biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Odwołania i zażalenia, Postępowanie karne, Ustalenie podmiotu odpowiedzialnego za szkodę, Wszystkie artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

46 odpowiedzi na Zaskarżenie postanowienia prokuratora o umorzeniu śledztwa

 1. Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu. Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

 2. Ala pisze:

  Witam, po jakim czasie od chwili doręczenia zażalenia, Sąd ma obowiązek rozpatrzyć sprawę?

  • Szanowna Pani

   nie ma przewidzianego prawem terminu, w którym Sąd ma obowiązek rozpatrzyć zażalenie na postanowienie prokuratora o umorzeniu śledztwa.
   W praktyce termin posiedzenia wyznaczony jest w ciągu dwóch miesięcy od dnia wpłynięcia zażalenia do Sądu, jednak czas ten może ulec zmianie w związku z aktualnym obciążeniem Sądu innymi sprawami.

 3. dyha pisze:

  A ile czasu ma prokuratura na wysłanie złożonego zażalenia do sądu? Czy może to też trwać w nieskończoność?

  • Witam, prokuratura przesyła zażalenie do Sądu jak tylko zapozna się z nim i ustosunkuje się do jego treści prokurator.
   Zazwyczaj trwa to kilka dni, jednak jeżeli prokurator ma dużo spraw to może trwać nawet powyżej tygodnia.
   Zawsze można zadzwonić do prokuratury i dowiedzieć się kiedy prokurator otrzymał zażalenie i kiedy zamierza je przesłać do sądu.

 4. jacek_n pisze:

  Witam. Po dwóch miesiacach od wszczęcia dochodzenia otrzymałem Postanowienie o umorzeniu dochodzenia podpisane przez policjanta prowadzącego dochodzenie oraz zatwierdzone przez prokuratora nadzorujacego sprawę. Przysługiwało mi Zażalenie, o którym mowa w artykule. Napisałem Zażalenie tak jak w instrukcji. Po miesiącu otrzymałem Postanowienie o uwzglednieniu zażalenia na postanowienie o umorzeniu dochodzenia wydane przez prokuratora nadzorujacego dochodzenie czyli zarazem tego samego, który zatwierdził umorzenie. Prokurator powołał się na art. 463 par 1 kpk w zw. z art. 465 par 1 kpk. W pouczeniu czytam, że na to postanowienie nie przysługuje mi zażalenie. Sąd mojego Zażalenia na umorzenie nie widział. Czy to jest właściwe postepowanie? A jeśli nie jest, co mogę zrobić?

  • Witam, jeżeli otrzymał Pan postanowienie o uwzględnieniu zażalenia tzn. że sprawa będzie dalej prowadzona przez prokuraturę, a wydane postanowienie o umorzeniu postępowania jest już nieważne.
   W takiej sytuacji nie ma Pan czego żalić, gdyż uzyskał Pan swój efekt.
   Prokurator ma możliwość zmienić postanowienie o umorzeniu bez przekazywania sprawy do Sądu jeżeli uzna, że przedstawione w zażaleniu argumenty są zasadne i należy wykonać dodatkowe czynności.

   • jacek_n pisze:

    dziękuję! odpowiedź rozwiała moje wątpliwości, pozdrawiam

    • stanislawa pisze:

     Witam!Bardzo prosze o odp. wynajelam mieszkanie bardzo zlej pani ,okradla ,zdewastowala lokale na prawie 100tys. prokuratura umorzyla art.284 oraz odmowila wszczecia dochodzenia,informujacze moze byc podjete w kazdym czasie az do przedawnienia.,bylo to 10.2013 r od tego czasu pisze ,wale glowa w mur obojetnosci,przy czym nie przesluchano swiadkow biur nieruchomosci nie przyznano mi adwokata jestem emerytka mieszkam 300km od miejsca przestepstwa ,nie pozwolono zapoznac sie z dokumentacja choc celowo po tel.uzgodnieniu przyjechalam.dzis prokuratura zada nowych dowodow a nie sprawdzila starych.Prosze powiedziec jak skutecznie zaskarzyc tych stojacych na strazy prawa w RP. nie wytlumaczalne ta pani wyniosla meble wyrwala wanny,zlewy drzwiczki piecowe, klamki ,zamki to jest zabytkowa kamienica a ta pani prowadzila firme renowacyjna w Poznaniu,z mieszkania urzadzila zaklad pracy, uciekajac zabrala wszystko.Czy w RP za batonik do wiezienia a dewastacja i kradziez na 100tys umorzyc .Prosze podpowiedziec jak zaskarzyc te wysoka niesprawiedliwosc,chocby i imiennie

     • Szanowna Pani

      Co do zasady na postanowienie o umorzeniu lub odmowie wszczęcia śledztwa służy zażalenie, które rozpatruje Sąd właściwy dla miejsca prowadzenia sprawy. Zażalenie to składa się w terminie 7 dni od dnia otrzymania postanowienia o umorzeniu bądź odmowie wszczęcia śledztwa.

      Każda sprawa jest jednak inna i nie ma jednej odpowiedzi, jak poprowadzić daną sprawę, by uzyskać w niej pożądany efekt.

      Na podstawie tak ogólnego opisu niestety nie jestem w stanie konkretnie Pani pomóc. Sprawę należałoby pokazać profesjonalnemu pełnomocnikowi, który pomoże Pani w odpowiednim sformułowaniu wniosków i zarzutów do prokuratury oraz będzie mógł w odpowiedni sposób czuwać nad przebiegiem postępowania.

 5. Bogumił Ciborowski pisze:

  Czy „niepoczytalny” w chwili popełniania nie zaistniałego czynu karalnego może skutecznie kwestionować postanowienie prokuratorskie o umorzenie śledztwa wobec całkowitej bierności jego obrońcy?

  • Szanowny Panie

   w zadanym przez Pana pytaniu znajduje się pewna nieścisłość lub błąd, gdyż nie rozumiem, co Pan rozumie przez sformułowanie: „w chwili popełniania nie zaistniałego czynu karalnego ”

   Może Pan osobiście skarżyć postanowienie o umorzeniu śledztwa przez prokuraturę nawet jeżeli posiada Pan obrońcę i obrońca ten nie skarży postanowienia.

   By udzielić Panu konkretnej i dokładnej odpowiedzi, co należy zrobić w danej sprawie musiałbym się z nią dokładniej zapoznać, gdyż inaczej moje odpowiedzi mogą być wyłącznie ogólne i nieprecyzyjne.

 6. Patryk Włodarczak pisze:

  Pisze Pan, że „Postanowienie o umorzeniu śledztwa doręcza się pokrzywdzonemu i jego pełnomocnikowi jeżeli jest ustanowiony. 7 dniowy termin liczy się więc dopiero od odebrania postanowienia. Należy pamiętać, że termin ten biegnie osobno dla pokrzywdzonego i osobno dla jego pełnomocnika.” Czy zna Pan może jakieś orzecznictwo na poparcie tezy, że termin dla pokrzywdzonego i pełnomocnika biegnie oddzielnie?
  Pozdrawiam

  • Szanowny Panie, pogląd ten nie jest spornym w orzecznictwie i nie trzeba popierać go dodatkowym orzecznictwem by został uznany przez Sąd.

   Na wszelki wypadek wskazuję jednak właściwy wyrok:
   Sąd Apelacyjny w Lublinie, postanowienie z dnia 9 grudnia 2009 r., sygn akt II AKz 716/09

   „Należy uznać za dopuszczalne rozpoznanie zażalenia obrońcy wniesionego po upływie terminu zawitego liczonego od dnia ogłoszenia postanowienia na posiedzeniu, na którym był on obecny, jednakże przed upływem terminu rozpoczynającego się od doręczenia odpisu postanowienia oskarżonemu, który w posiedzeniu sądu nie uczestniczył. Wskazany pogląd jest wyrazem realizowania prawa do obrony, również w znaczeniu formalnym, zaś uprawnienie obrońcy jest niezależne od tego, czy oskarżony dodatkowo skorzystał z przysługującego mu prawa do samodzielnego wniesienia środka odwoławczego, czy też wyraził wolę zaskarżenia postanowienia jedynie za pośrednictwem swego obrońcy.”

 7. Sylwia pisze:

  Witam. Mam pytanie odnośnie tego, czy nieprofesjonalny pełnomocnik, np. córka, która jest pełnomocnikiem matki też może wnieść takie zażalenie?

  • Szanowna Pani,

   w postępowaniu karnym pełnomocnikiem może być jedynie adwokat lub od niedawna również radca prawny.

   Jeżeli mama doznała poważniejszych obrażeń w wyniku przedmiotowego zdarzenia warto również rozważyć powierzenie sprawy profesjonalnemu pełnomocnikowi. Zaniedbania na etapie postępowania przygotowawczego mogą skutkować odmową wypłaty odszkodowania przez zakład ubezpieczeń.

 8. zdzisłw pisze:

  1.Czy Sąd ma obowiązek przysłać pokrzywdzonemu postanowienie z rozpoznanego zażalenia od orzeczenie prokuratora czy tylko zawiadomić o postanowieniu, a chodzi tu o odmowy, umorzeniu -śledztw, dochodzeń.
  2. czy można żądać odszkodowanie ( zadośćuczynienie czy inne)od Skarbu Państwa i w jaki sposób w chwili uchylenia do dalszego postępowania przez Sąd postanowienia
  prokuratora o odmowie -umorzenia- śledztw, dochodzeń
  3. jak się dalej postępuje z postanowieniem Sądu utrzymującego w mocy orzeczenie prokuratora o odmowie wszczęcia-śledztwa, dochodzenia lub umorzenia skoro tryb kodeksowy nie dopuszcza dwuinstancyjności kontroli sądowej a przecież może być
  postanowienie Sądu niezgodne z prawem i kiedy takie postanowienie jest niezgodne z prawem.

  • Szanowny Panie,

   1. Sąd przesyła odpis postanowienia jeżeli nie było Pana na jego ogłoszeniu. W praktyce szybciej będzie osobiście udać się do Sądu dzień lub dwa po ogłoszeniu i wziąć odpis we własnym zakresie.

   2. Jeżeli wykaże Pan, że niewłaściwe postępowanie organów Państwowych spowodowało u Pana skodę, to można dochodzić jej naprawienia na drodze procesu cywilnego przeciwko Skarbowi Państwa.

   3. Postępowanie w przedmiocie uchylenia niezgodnego z prawem postanowienia Sądu jest postępowaniem odrębnym i może być stosowane do uchylenia postanowienia o nieuwzględnieniu zażalenia na postanowienie prokuratora o umorzeniu śledztwa lub dochodzenia.

 9. zdzisłw pisze:

  Dzięki za odpowiedż, ale jeszcze mam w tej sprawie pytanie .
  Dot. pkt 1.
  Jeśli sekretarka przyśle jedynie zawiadomienie o wydanym postanowieniu i rozstrzygnięciu z pouczeniem, że została odmowa prokuratora utrzymana w mocy-a postanowienie jest prawomocne i nie służy żaden środek zaskarżenia- zamiast postanowienia Sądu – to jak się w takiej sytuacji postępuje? w chwili kiedy na wniosek Sąd i Prezes Sądu twierdzą, że tylko zawiadomienie a nie postanowienie się przysyła.
  Dot, pkt 2.
  A czy w sądzie karnym też można wnieść o zasądzenie tzw. zadośćuczynienia ( po zmianie kpk w 2015 r.) zamiast występować w sądzie cywilnym o odszkodowanie w chwili kiedy Sąd Cywilny zwraca pozew-wydając kolejne orzeczenie niezgodne z prawem bez pouczenia o dalszym procedowaniu ? ( przy czym musimy mieć na uwadze art 77 ust 2 Konstytucji zabraniającej żądania tzw prejudykatu o wynagrodzenie za szkodę wyrządzoną organem władzy publicznej i czy uchylenie postanowienia prokuratora jest tzw. prejudykatem.
  Dot. pkt 3.
  Czy takie postępowanie odrębne o uchylenie postanowienia niezgodnego z prawem
  też wnosi się w Sądzie Rejonowym Karnym czy Okręgowym czy w SN. oraz
  jak się postępuje z postanowieniem Sądu ale zgodnym z prawem utrzymującym w mocy postanowienie prokuratora o odmowie śledztwa/dochodzenia/umorzenia.

  • Szanowny Panie,

   w sytuacji, w której Prokurator umorzył postępowanie, a Sąd karny nie uwzględnił Pańskiego zażalenia sprawę polecam przekazać profesjonalnemu pełnomocnikowi.
   Zarówno złożenie powództwa cywilnego przeciwko zakładowi ubezpieczeń bez wyroku skazującego, jak i wniosek o uchylenie postanowienia niezgodnego z prawem, czy wystąpienie przeciwko Skarbowi Państwa z powództwem o odszkodowanie za działanie niezgodne z prawem, są na tyle skomplikowanymi sprawami, że ciężko je będzie Panu prowadzić samodzielnie w sposób sprawny i skuteczny.

 10. zdzisłw pisze:

  Dzięki za informację o zapytaną sprawę.
  Nawiasem dodam,że to pełnomocnicy mają wytaczane powództwa cywilne o odszkodowanie za pisanie bezmyślne opiń o braku podstaw do wniesienia środka zaskarżenia do SN czy NSA

  • Wiele kancelarii w sprawach odszkodowawczych opiera swoje wynagrodzenie na procencie od uzyskanej kwoty, więc doradzam odszukanie prawnika, który po analizie sprawy podejmie się jej prowadzenia.
   Tylko w ten sposób uzyska Pan rzetelną pomoc w prowadzeniu sprawy.

 11. Zdzisłw pisze:

  Tak ma Pan racje,,tylko że pełnomocnik z wyboru powie ..przegraliśmy.. a zapłacone jemu pieniądze przepadają, zaś za pełnomocnika z urzędu za nieudzielenie pomocy prawnej wyjaśnienia składa przed Rzecznikiem Dyscyplinarnym albo prokuratorem
  sędzia zasadzający jemu zapłatę od Skarbu Państwa bo i tak dalej sprawę musi kończyć sobie sama strona. Zaś dla strony jest obojętnym ustalenia z pełnomocnikiem kwoty procentowej czy innej gdyż kwota ta musi wejść w zakres kosztów procesu ogólnie mówiąc podlegającej zasadzeniu jej zwrotu.
  A o sprawę, którą pytałem to Prokurator Generalny zlecił Prokuraturze Apelacyjnej,
  zaś Krajowa Rada Sądownictwa Rzecznikowi Dyscyplinarnemu sądów powszechnych
  z racji przymusów adwokackich.

 12. ktosiówna pisze:

  Mam pytanie przez kilka miesięcy toczyło się postępowanie prowadzone przez komisariat policji w miejscowości XYZ Pod nadzorem prokuratora z miejscowości X gdzie mam stały meldunek, a wnioskowałem o wyłączenie tamtejszego komisariatu ze względu na stronniczość (oskarżony jest pracownikiem komisariatu cywilem, ale jednak). 31 lipca ulega zmianie kk w związku z czym prokurator przekazuje sprawę komisariatowi, ten w tym samym dniu umarza postępowanie w całości. Zgłaszam się na komisariat celem zapoznania się z dokumentami by w określonym terminie napisać zażalenie i…. dowiaduję się, że policjantka prowadząca postępowanie jest na urlopie a dokumenty są w arhiwum ?! Nie dałem się zbyć napisałem pismo o umożliwienie mi zapoznania się z aktami sprawy. W tym czasie zadzwoniłem do prokuratora, który nadzorował postępowanie informując czego się dowiedziałem. Prokurator odpowiada: nie pokazali Panu dokumentów ponieważ dopiero dzisiaj wysłaliśmy je do komisariatu ( czyli 10 sierpnia). Zastanowił mnie więc fakt na jakiej podstawie komisariat umorzył postępowanie w całości nie widząc akt, a co ciekawsze 13 sierpnia wpłynęły inne ważne dla sprawy dokumenty czyli opinie biegłych świadczące na moją korzyść…. Napisałem zażalenia dwa ponieważ nie byłem pewny czy składać do komisariatu czy do prokuratury. Powołałem się na przepisy przejściowe dot. Zmian kk i braku akceptacji prokuratora pod umorzeniem postępowanie jednocześnie wskazując oczywiste nieścisłosści. Zażalenie zaniosłem 14 sierpnia, do dnia dzisiejszego nie mam żadnej odpowiedzi. Jak mam ten fakt interpretować? Czy zanim otrzymam jakąkolwiek odpowiedź mam prawo wnioskować o zmianę komisariatu prowadzącego postępowanie jeżeli zachodzi prawdopodobieństwo mataczenia w sprawie i postępowznie zostało umorzone na „przyjacielską prośbę” pracowników policji z miejscowości X. Chciałbym jednocześnie prosić o zmianę prokuratury nadzorującej ponieważ sprawa kolokwialnie mówiąc „śmierdzi”. Dziękuję za odpowiedź.

  • Szanowna Pani,

   by udzielić konkretnej odpowiedzi co w tej sytuacji należy zrobić musiałbym zapoznać się z aktami sprawy i zobaczyć jak to dokładnie wygląda.

   Generalnie odpowiedzi na zażalenie Pani nie otrzyma, gdyż jest ono rozpoznawane przez właściwy Sąd, który po otrzymaniu zażalenia wraz z aktami sprawy dopiero wyznaczy termin posiedzenia w przedmiocie rozpoznania zażaleń.
   Jeżeli postępowanie zostało umorzone to przed rozpoznaniem zażalenia na postanowienie o jego umorzeniu wniosek o zmianę jednostki prowadzącej również nie zostanie rozpoznany.

 13. Krzysztof pisze:

  Prokurator wydał postanowienie o umorzeniu śledztwa.
  Pokrzywdzony w terminie 7 dni wniósł do Sądu zażalenie na to postanowienie.
  Nie zrobił tego jednak za pośrednictwem prokuratora tylko bezpośrednio do Sądku. Czy Sąd wyda postanowienie o pozostawieniu zażalenia bez rozpoznania?

  • Szanowny Panie,

   nie ma znaczenia gdzie zostanie złożone pismo w postępowaniu karnym. Zgodnie z art. 125 k.p.k. jeżeli zostanie ono złożone z zachowaniem odpowiedniego terminu sąd przekaże je do prokuratury, która następnie przekaże je do sądu w celu jego rozpatrzenia.
   Nie ma więc podstaw do tego, by sąd pozostawił zażalenie bez rozpoznania.

 14. Andrzej73 pisze:

  Mam pytanie, otóż. Złożyłem zawiadomienie o podejrzeniu popełnienie przestępstwa.Standardowo prokuratura „odrzuciła” na co łożyłem zażalenie do sądu za pośrednictwem prokuratury.Stawiłem się osobiście przed sądem co poskutkowało przywróceniem postępowania bo sędzia dopatrzył się przestępstwa z art.270 kk. Ku mojemu zdziwieniu sprawę otrzymał ten sam policjant który nawet palcem nie ruszył w tej sprawie. Przesłuchał świadków i oczywiście umorzył na podstawie art.17 par. 1 pkt 1 kpk. Moje pytanie; Czy to jest prawidłowe że sprawę prowadził ten sam policjant?
  Czy jest jakiś przepis do analogii kpc ? tzn. Jak Sąd apelacyjny przywraca z powrotem do sądu 1. instancji to musi rozpatrywać sprawę inny sędzia. Czy tu nie popełniono błędu przywracając do tego samego policjanta? Bo wydaje mi się to lekko absurdalne.
  I jak wygląda wnioskowanie o ustne przedstawienie powodów rozstrzygnięcia(325 par 1kpk)?

  • Szanowny Panie,

   nie ma takich przepisów. Sprawa wraca do tej samej osoby, gdyż Sąd wskazuje swoje uwagi tzw. wytyczne co doprowadzonego postępowania, a organ uprzednio prowadzący postępowanie musi się do nich zastosować. Dopiero po uwzględnieniu wytycznych sądu decyduje co dalej zrobić ze sprawą. W założeniach ma to prowadzić do przyspieszenia postępowania, gdyż osoba, która zna już sprawę uzupełnia w postępowaniu braki wskazane przez sąd.

 15. Andrzej73 pisze:

  Dziękuję. A co z tym wnioskowaniem? Bo udało mi się zdobyć następne dowody i będę próbował wnioskować do prokuratury o wznowienie z powodu nowych „okoliczności”, i nie chciałby żeby okazało się że policjant który umorzył także takie dowody posiadał bo moje działanie będzie nieskuteczne.

  • Szanowny Panie,

   policja jest traktowana jako jeden organ, a nie poszczególni funkcjonariusze.
   Za każdym razem powinni oni rozpatrywać sprawę według obiektywnych kryteriów, a każde odstępstwo od tej zasady niestety trzeba by im wykazać.
   Można wystąpić w wnioskiem o przekazanie sprawy innemu funkcjonariuszowi, gdyż tego uważa Pan za nieobiektywnego, jednak nie ma co do tego osobnej procedury.
   Jeżeli posiada Pan solidne dowody, można od razu wystąpić z powództwem cywilnym przeciwko zakładowi ubezpieczeń sprawcy, a sprawę oceni niezależny biegły powołany przez Sąd cywilny.

 16. Jolanta Bracisiewicz pisze:

  W terminie zlozylam zazalenie na postanowienie prokuratora o umorzeniu postepowania. Sad zskarzone postanowienie uchylil wskazujac na okolicznosci, ktore nalezy wyjasnic i czynnosci , ktore nalezloby przeprowadzic Dostalam wczoraj z komendy policji zawiadomienie o umorzeniu postepowania- czy to nie prokurator, ktorego decyzje zaskarzalam powinin odpowiedziec, prosze o podanie paragrafu. Dziekuje

  • Szanowna Pani,

   zgodnie z art. 326 § 1 kodeksu postępowania karnego Prokurator sprawuje nadzór nad postępowaniem przygotowawczym w zakresie, w jakim go sam nie prowadzi.
   Prokurator więc sprawdza i zatwierdza w tym wypadku postanowienia wydane przez policjantów.

   Na kolejne postanowienie o umorzeniu również można złożyć zażalenie. Jeżeli sąd nie uwzględni zażalenia można wnieść w sprawie subsydiarny akt oskarżenia.

 17. Do kogo wnosi się zażalenie jeżeli postanowienie zostało wydane przez Policję o odmowie wszczęcia dochodzenia? Jak takie zażalenie jest najlepiej za argumentować?

  • Szanowny Panie,

   zażalenie na odmowę wszczęcia dochodzenia wnosi się do Sądu właściwego dla prokuratury, która zatwierdziła postanowienie za pośrednictwem tej prokuratury.
   Argumentacja musi być dopasowana do treści uzasadnienia postanowienia i ma wykazywać dlaczego dochodzenie powinno zostać wszczęte.

 18. Exxxx pisze:

  Postępowanie komorników, prokuratorów, sędziów, policjantów i wszystkich biurokratów jest ustawione odgórnymi ustawieniami – naciskami i muszą wykonywać swoją pracę tak, jak są zmuszane przez swoich przełożonych. Powoływanie się na art.7 kpk. o swobodzie, niezależności to zwykła ściema. Jeśli dochodzą dodatkowe pieniądze, które otrzymują procentowo od wyegzekwowanych na korzyść wierzycieli, to komornicy i inni psełdo-funkcjonariusze potrafią okraść zupełnie niewinne osoby, nawet własnego ojca i matkę żeby dostać należną mu prowizje. W każdej sprawie, gdzie zachodzi wypłata pieniędzy obywatelowi od skarbu Państwa, bogatych spółek, zakładów ubezpieczeń, to wszystkie kolejne organy postępują tak aby nie wypłacić żadnych pieniędzy albo wypłacić jak najmniej. W sprawach odszkodowań za wypadki, zawsze całą winą obciąża się tego, kto jest najbardziej poszkodowany a w sprawach, gdy są ofiary śmiertelne, to zawsze winnymi spowodowania wypadku są te osoby, które poniosły śmierć w wypadku a sprawa zostaje umorzona, gdyż w przypadku umorzenia postępowania, żaden poszkodowany nie otrzymuje odszkodowania.
  Jak chcesz pozbyć się kogoś i nie ponosić za to kary to siadaj do jakiegoś dużego pojazdu najlepiej tira i wal śmiało tak aby zabić tego co chcesz się pozbyć. Możesz nawet na prostej drodze zabić kilka osób i tak sprawa zostanie umorzona a ty będziesz bezkarny i dalej możesz zabijać kolejne osoby. A prawo w Polsce w ogóle się nie liczy. Liczy się tylko kasa i władza.

  • Szanowna Pani,

   faktycznie niektóre wyroki lub postanowienia prokuratury i sądów mogą wydawać się niesprawiedliwe, jednak są to raczej wyjątki i nie należy na ich podstawie źle oceniać całego wymiaru sprawiedliwości.
   W większości spraw osobom poszkodowanym udaje się dochodzić swoich praw i uzyskują należne im roszczenia od sprawców wypadków.

 19. Lidia Zawisza pisze:

  Prokurator po raz drugi umorzył sprawę z braku niewykrycia sprawcy, choć ja podaję jego dane, to, że go widziałam, jak też płytkę CD, z monitoringiem, gdzie ów sprawca dokonuje czynu, za który jest oskarżoy Gdzie mam złożyć drugie zażalenie?

  • Szanowna Pani,

   odwołanie wnosi się za każdym razem do Sądu za pośrednictwem prokuratury,która wydała postanowienie.
   Jeżeli nie uda się ustalić sprawcy naprawienia szkody można dochodzić od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

 20. Iwona pisze:

  Witam Pana, bardzo proszę o radę.
  Toczy się sprawa z art. 155 kk., ponieważ chłopak z którym się spotykałam a nie chciałam być, popełnił samobójstwo na drodze, koło mojego domu. Telefony i komputery zostały zabezpieczone. Mam stanowisko „świadka”. Rodzina chłopaka chce mnie i moją rodzinę zniszczyć. Sprawa toczy się od grudnia 2015. Od policji otrzymałam postanowienie o uznaniu zabranych rzeczy za rzeczy dowodowe ale po wykonaniu opinii przez biegłego informatyka rzeczy mogą zostać mi zwrócone. Ojciec chłopaka natychmiast wniósł zażalenie (poruszając kwestie o których nie mam pojęcia, bo ja jako „świadek” nie mam dostępu do żadnych akt ani dokumentów) i prokurator się przychylił, tym samym uznając że do czasu prawomocnego zakończenia sprawy rzeczy mają znajdować się w magazynie na komisariacie. Bardzo zależy mi na tych rzeczach, ponieważ w dzisiejszych czasach są to przedmioty niezbędne do funkcjonowania dlatego złożyłam zażalenie na postanowienie prokuratora, ale minęło 1,5 miesiąca i nie mam odpowiedzi.
  1. Co mogę zrobić w swojej sprawie?
  2. Czy rodzina chłopaka („pokrzywdzeni”) dostali informację o wniesionym przeze mnie zażaleniu?
  3. Czy jeśli od sądu dostanę informację o dacie posiedzenia sądu w sprawie rozpatrywania mojego zażalenia, to „pokrzywdzeni” także dostaną takie pismo i też będą mogli się stawić w sądzie?

  Bardzo proszę o informacje, ponieważ nie wiem jak sobie poradzić.

  • Adwokat Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam, odpowiadając na Pani pytania:
   1.powinna Pani wysłać do Prokuratury pismo z żądaniem poinformowania pani, czy Pani zażalenie zostało przekazane do Sądu, a jeśli nie to z jakiej przyczyny. Jeśli zażalenie zostało wysłane do Sądu, wówczas powinna Pani wysłać do Sądu pismo z zapytaniem o termin posiedzenia.
   2. ojciec Pani chłopaka ma w tej sprawie status pokrzywdzonego, a więc ma dostęp do akt postępowania przygotowawczego prowadzonego przez Prokuratora, zostanie poinformowany o wniesionym przez Panią zażaleniu i będzie zawiadomiony o terminie posiedzenia Sądu w przedmiocie rozpoznania pani zażalenia, będzie miał prawo wziąć udział w tym posiedzeniu.

 21. edi pisze:

  Czy powtórne umorzenie dochodzenia przez policjanta ale bez podpisu prokuratora jest prawnie skuteczne ?Chodzi o to czy od takiego umorzenia można liczyć termin do wniesienia subsydiarnego aktu oskarżenia czy można takie umorzenie uznać za prawnie nie ważne (nieważne) i żądać miesięcznego terminu na wniesienie oskarżenia ale od umorzenia podpisanego przez prokuratora ?Gdzie poszukać ustawy w tej materii ?Drugie pytanie czy termin przesłania do sądu subsydiarnego aktu oskarżenia (miesiąc) może być liczony od daty powiadomienia pełnomocnika a nie pokrzywdzonego ?

  • Bartosz Nadwodny pisze:

   Witam,

   odpowiedzią na Pana pytanie będzie art. 325a par 1 oraz 325e par 1 i 2 KPK. Jeżeli było prowadzone dochodzenie (a domniemam, że tak było), wówczas zgodnie z art. 325a par 1 dochodzenie prowadzi policja, chyba, że prowadzi je prokurator. Jeżeli prokurator nie prowadził dochodzenia, wówczas prowadzącym postępowanie jest policja. Natomiast zgodnie z art. 325e par 1 postanowienie o umorzeniu dochodzenia wydaje prowadzący postępowanie (w tym przypadku policja). A zgodnie z art. 325e par 2 prokurator nie musi zatwierdzić postanowienia policji o umorzeniu dochodzenia. Wobec powyższego policja mogła umorzyć dochodzenie i to postanowienie nie wymagało zatwierdzenia przez prokuratora. W związku z tym termin do wniesienia aktu oskarżenia biegnie od dnia otrzymania postanowienia o umorzeniu dochodzenia wydanego przez policję.

 22. edi pisze:

  Dziękuję za odpowiedz-ale nie otrzymałem odpowiedzi na moje drugie pytanie :czy termin miesięczny na wniesienie aktu oskarżenia subsydiarnego liczy się od dnia powiadomienia pokrzywdzonego czy jego pełnomocnika z wszelkimi udzielonymi pełnomocnictwami ?

  • Adwokat Mariusz Stelmaszczyk pisze:

   Witam,

   przepisy oraz komentarze wskazują, że termin do wniesienia subsydiarnego aktu oskarżenia biegnie od dnia odebrania postanowienia. Pana termin będzie biegł od dnia kiedy Pan odebrał, natomiast termin dla pełnomocnika biegnie od dnia, w którym on odebrał. Jednakże pojawiały się orzeczenia Sądowe, w których Sąd orzekł, że termin biegnie w terminie nie pełnomocnika tylko strony i dla pewności procesowej lepiej takie pismo sporządzić w terminie, który szybciej upływa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *