Zwrot kosztów leczenia osoby poszkodowanej w wypadku drogowym

Zgodnie z art. 444 § 1 k.c. w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty. W artykule 444 § 1 k.c. zawarta jest szczególna regulacja odnośnie naprawienia szkody na osobie. Dotyczy ona tylko elementów majątkowych szkody. Zatem odszkodowanie przysługuje w związku z poniesionym uszczerbkiem majątkowym, nie zaś za uszczerbek na zdrowiu. Wyłącznie legitymowanym do dochodzenia kosztów wynikłych z uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia jest poszkodowany, choćby koszty te zostały poniesione przez osoby trzecie.

Pojęcie kosztów leczenia w orzecznictwie polskich Sądów rozumiane jest szeroko. W tym miejscu warto sprecyzować, iż do kosztów leczenia zalicza się w szczególności koszty:

 1. pobytu w szpitalu;
 2. przewozu na zabieg;
 3. konsultacji lekarskiej;
 4. pielęgnacyjne.

Nadto osoba poszkodowana może domagać się pokrycia zwrotu kosztów, wynikających z konieczności zastosowania metod leczenia, zabiegów, które wykraczają poza zakres powszechnej opieki zdrowotnej. Z wyroku Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 26 listopada 1991 r. ( III A Pr 75/91) wynika, iż „prawa żądania zwrotu bądź wyłożenia z góry kosztów leczenia nie pozbawia poszkodowanego okoliczność, że korzysta z uzupełnionego lecznictwa, jeżeli zostało wykazane, że celowe jest stosowanie takich metod, zabiegów lub środków, które nie wchodzą w zakres leczenia nieodpłatnego w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.” W praktyce ubezpieczyciele najczęściej nie chcą zwracać kosztów prywatnych wizyt lekarskich, argumentując że dana osoba mogła skorzystać z leczenia w ramach NFZ. Trudno się zgodzić z powyższym, gdyż niekiedy na realizację świadczeń w ramach NFZ trzeba czekać nawet kilka miesięcy, co mogłoby wpłynąć negatywnie na stan zdrowia poszkodowanego.

Jednocześnie możemy domagać się zwrotu kosztów związanych z przewozem poszkodowanego po wypadku do szpitala lub domu oraz na zabiegi, czy też do sanatorium. Jeżeli stan zdrowia tego wymaga, koszty te obejmują wydatki związane z przejazdem osoby towarzyszącej.

Powszechnie jest akceptowany pogląd, że do kosztów leczenia zalicza się również koszty związane z odwiedzinami chorego w szpitalu przez osoby bliskie. W doktrynie przeważa pogląd, że czynności te są niezbędne do poprawy samopoczucia psychicznego poszkodowanego, często także przyspiesza to proces leczenia.

Sąd Najwyższy stwierdził, że wydatki poniesione na nabycie nowego samochodu ze specjalistycznym wyposażeniem należy również zaliczyć do kosztów wymienionych w art. 444 § 1 k.c., gdyż są one konieczne do kompensowania kalectwa osoby poszkodowanej.

Do kosztów zalicza się również zwiększone wydatki związane z koniecznością odpowiedniego lub lepszego odżywiania, koszty leków, środków opatrunkowych.

Można również domagać się wydatków poniesionych na zakup protez, czy innego sprzętu ortopedycznego. Do tego zakresu zaliczamy koszty związane z przystosowaniem pomieszczeń dla osób niepełnosprawnych.

Osobie poszkodowanej należy się zwrot kosztów operacji plastycznych, jeżeli po wyleczeniu pozostają szpecące blizny, bądź innego rodzaju oszpecenia, które utrudniają danej osobie normalne funkcjonowanie.

Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 4 października 1973 roku, II CR 365/73 poszkodowanemu również przysługuje prawo żądania zwrotu kosztów w ramach art. 444 § 1 kodeksu cywilnego z tytułu porzucenia przez żonę pracy zarobkowej, w celu pielęgnacji męża. Nie może jednak kwota ta przekraczać wynagrodzenia osoby mającej odpowiednie kwalifikacje do wykonywania czynności pielęgnacyjnych.

Obowiązek pokrycia kosztów leczenia powstaje z chwilą ich poniesienia przez poszkodowanego i na jego żądanie. Ważne jest by odpowiednio je udokumentować i udowodnić. Warto zbierać faktury, rachunki, kosztorysy, potwierdzenia wizyt.

Koszty leczenia obejmują w szczególności:

 • Koszty związane z odwiedzinami chorego;
 • Koszty pobytu w szpitalu;
 • Koszty środków pomocniczych, w tym specjalistycznego jedzenia;
 • Koszty związane ze stosowaniem nowych metod leczenia;
 • Koszty sprzętu specjalistycznego;
 • Koszty konsultacji lekarskiej;
 • Koszty rehabilitacji;
 • Koszty operacji plastycznych;
 • Koszty zakupu leków;
 • Koszty transportu.

Autor: Adwokat Mariusz Stelmaszczyk 

kontakt: tel: 697 053 659 

e-mail: biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Modyfikacja wysokości świadczeń, Odszkodowanie, Wszystkie artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

13 odpowiedzi na Zwrot kosztów leczenia osoby poszkodowanej w wypadku drogowym

 1. Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu. Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Waszą prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

  • M. Piotrowski. pisze:

   Witam,

   Mam pytanie ,czy ubezpieczyciel ma obowiazek oplaty z gory za pobyt osoby poszkodowanej w wypadku /przejscie dla pieszych/ za pobyt w sanatorium.
   Nadmieniam, ze poszkodowany nie dysponuje zadnymi zasobami pienieznymi ma orzeczenie lekarskie orzecznika /stopien niepelnosprawnosci ZNACZNY wymaga pomocy drugiej osoby/ Lwkarz rodzinny wystawiajacy skierowanie do sanatorium w/g dokumentow medycznych uwaza ze wyjazd powinien nastapic niezwlocznie w celu podjecia rehabilitacji /obrazenia glowy ,urazy ortopedyczne/. poszkodowany korzysta z pomocy Osrodka Pomocy Spolecznej, Czy rowniez ubezpieczyciel powinien pokryc koszty pobyt -opiekuna poszkodowanego ,koszt dojazdu i powrotu?
   Nalezy zaznaczyc ,ze w normalnym trybie czas oczekiwania do sanatorium trwa okolo 2-lat / 24 miesiace/
   Prosze o wskazowki
   Pozdrawiam

   • Szanowny Panie

    Dokładnie tak. Roszczenie należy zgłosić do zakładu ubezpieczeń. W zgłoszeniu należy wskazać kwotę, czas pobytu i jego termin.
    Żeby zostało pozytywnie rozpoznane należałoby również wykazać jego zasadność i wysokość oraz fakt, iż w tym terminie wyjazd do sanatorium z NFZ nie jest możliwy.
    Jeżeli obrażenia odniesione w wyniku wypadku są poważne zdecydowanie polecam przekazanie sprawy profesjonalnemu pełnomocnikowi, który pomoże uzyskać dla Państwa całe należne świadczenie.

 2. Radek pisze:

  Witam.Otoz potracilem kobiete na przejsciu dla pieszych,ow kobieta nie zgodzila sie na propozycje zadoscuczynienia i mam pytanie:czy ja musze pokryc zadoscuczynienie w postepowaniu sadowym czy ubezpieczyciel.Prosze o odpowiedź

  • Szanowny Panie,

   jeżeli mówimy o procesie karnym, to obowiązek uiszczenia wszelkich kosztów spoczywa na Panu. Jeżeli sąd w wyroku orzeknie wobec Pana obowiązek zapłaty zadośćuczynienia, nie grzywny lub nawiązki, tylko zadośćuczynienia, to po uiszczeniu tej kwoty może Pan dochodzić jej zwrotu przez zakład ubezpieczeń w ramach polisy OC.
   Wynika to z faktu, iż zadośćuczynienie jest świadczeniem cywilnym wyjątkowo orzekanym w ramach procesu karnego i jako takie powinno zostać pokryte w ramach polisy OC samochodu.

 3. Radek pisze:

  Witam czyli bede musial placic cos z.wlasnej kieszeni??? Prosze o odp bo niemam pieniedzy aby zaplacica bylo to nieumyslne zdarzenie

 4. Radek pisze:

  Witam.Otoz w sadzie postanowiono iz zaplacic mam koszta sadowe,grzywne oraz prawnika poszkodowanej oraz zadoscuczynienie.Mam wiec pytanie czy nawiazke dla poszkodowanej moglby zaplacic rowniez ubezpieczyciel gdyz slyszalem iz jest taka mozliwosc.Z gory dziekuje za odp.

 5. Radek pisze:

  Czyli niemam szans aby zaklad zaplacil nawiazke?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *