Zwrot kosztów pogrzebu osoby zmarłej w następstwie wypadku drogowego

Do napisania tego artykułu skłoniła mnie częsta praktyka zakładów ubezpieczeń. Jako podmioty odpowiedzialne za naprawienie szkody zakłady ubezpieczeń systematycznie odmawiają wypłat odszkodowania za poniesione koszty pogrzebu w przypadku śmierci osoby poszkodowanej w wypadku drogowym. W związku z tym warto sprecyzować czego możemy się domagać i w jakiej wysokości.

W ramach artykułu 446 § 1 Kodeksu Cywilnego osoba, która poniosła koszty pogrzebu może żądać zwrotu odpowiedniej sumy od osoby zobowiązanej do naprawienia szkody. Zgodnie ze stanowiskiem doktryny do kosztów pogrzebu zalicza się uzasadnione wydatki, odpowiadające zwyczajom panującym w danym środowisku. Są to wszelkie koszty bezpośrednio związane z pogrzebem czyli koszty:

 1. przewozu zwłok;
 2. odzieży żałobnej;
 3. trumny;
 4. miejsca na cmentarzu;
 5. ceremonii pogrzebu .

Zaliczamy także do tego zakresu wydatki związane z postawieniem nagrobka, zakupem wieńców, kwiatów, poczęstunkiem dla gości, jeżeli jest to uzasadnione zwyczajem w danym środowisku.

Ogólnie możemy domagać się wszystkich kosztów związanych z pogrzebem jednak muszą one znaleźć uzasadnienie w zwyczajach panujących w danej społeczności. Przykładowo inaczej wyglądają zwyczaje na wsi, inaczej w dużym mieście. W tym miejscu warto zasygnalizować, iż istnieją granicę wysokości kwoty jakiej możemy się domagać. Sąd Najwyższy wyrokiem z dnia 24 listopada 1972, I CR 509/72 stwierdził, iż osobę zobowiązaną do zwrotu kosztów pogrzebu nie można obciążać indywidualnymi upodobaniami osoby poszkodowanej. Oznacza to, że nie możemy się domagać zwrotu kosztów, które są związane z osobistymi preferencjami, które nie znajdują uzasadnienia w zwyczajach panujących w danym środowisku. Należy zaznaczyć, iż koszty muszą zostać rzeczywiście poniesione. Nie można żądać zwrotu kosztów nagrobka przed jego wzniesieniem.

Warto zasygnalizować, iż zasiłek pogrzebowy przewidziany w art. 77 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nie podlega uwzględnieniu przy ustaleniu odszkodowania dochodzonego na podstawie art. 446 § 1 k.c. Również bez znaczenia jest zgodnie z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 28 listopada 1996 roku czy osoba, która poniosła wydatki na pogrzeb jest spadkobiercą poszkodowanego. Roszczenie z art. 446 k.c. jest samodzielne i nie ma wpływu na jego zwrot dziedziczenie.

Autorzy: Adwokat Mariusz Stelmaszczyk 

kontakt: tel: 697 053 659 

e-mail: biuro@adwokat-stelmaszczyk.pl

Ten wpis został opublikowany w kategorii Modyfikacja wysokości świadczeń, Odszkodowanie, Wszystkie artykuły. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

1 odpowiedź na Zwrot kosztów pogrzebu osoby zmarłej w następstwie wypadku drogowego

 1. Drodzy Czytelnicy
  Zachęcam Was do komentowania tego artykułu oraz zadawania pytań, jakie Wam się nasuną po jego przeczytaniu. Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć.
  Jednocześnie zapewniam, że szanuję Wasza prywatność. Adres e-mail z jakiego wyślecie pytanie lub komentarz do artykułu nie zostanie wyświetlony.

  Pozdrawiam
  Adwokat Mariusz Stelmaszczyk

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *